Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda administrativa se poate esalona?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda administrativa se poate esalona?

Buna seara! Am primit o amenda administrativa de 1000 lei. Intrebarea mea este daca se poate esalona pe 10 luni, de exemplu. Unde trebuie facuta cererea de esalonare, daca se poate esalona: la parchet sau la fisc? Am primit acasa rezolutia de nup de la parchet si amenda, dar in hartii nu scrie unde trebuie platit sau in cat timp. Mai trebuie sa mai vina vreo hartie dupa termenul de 20 de zile in care se poate contesta?
Domiciliul meu actual este in Bucuresti, am o viza de flotant pentru Bucuresti valabila pana in august 2014. Cum pot face sa nu se mai trimita nicio hartie la domiciliul parintilor? Cu toate ca am scris in declaratia data la politie, in trecut, ca doresc sa se trimita corespondenta la adresa din Bucuresti, cei de la parchet au trimis si acasa la parinti si aici, in Bucuresti.
Daca se esaloneaza amenda, tine de directia fiscala din Bucuresti sau cea din orasul parintilor?
Multumesc!
Nu se poate esalona
Amenda administrativa ( spre deosebire de amenda penala, care poate fi platita esalonat, intr-un interval de doi ani ) nu poate fi platita in rate.