avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1905 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters299240

Activitate ContSters299240

Buna ziua!
Va rog, am nevoie de niste lamuriri!

Eu (SRL) - fiind furnizor de servicii grafice am primit un contract cadru de la un beneficiar in care mi s-a spus sa il completez si sa-l trimit, dar fara sa specifice daca pe viitor vom colabora.
Intrebarile sunt urmatoarele:
1. E primul contract si nu stiu cum trebuie procedat. Ar trebui sa il sun si sa il intreb de ce semnam acest contract cadru sau ce anume sa ii comunic?
2. De ce trebuie incheiat acest contract cadru?
2. La randul meu, trebuie sa ii inmanez si eu un contract cadru (deoarece cel primit este extrem de stufos si doar cu multe obligatii si daune de platit de catre furnizor, daca nu respecta cele prevazute).

Multumesc!
Multumesc mult de raspunsuri!
Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri !

Am infiintat de cateva luni un business pe partea de design grafic si acum urmeaza sa cadem de acord asupra unui contract.

Nelamuririle mele sunt urmatoarele:
1. Daca suntem contactati pentru a stabili termenii unui proiect, e necesar sa avem la indemana un contract pentru clientul care ne-au propus proiectul sau doar clientul, care beneficiaza de serviciile noastre trebuie sa ne dea un contract?
2. Ce elemente cheie trebuiesc incluse de noi intr-un contract pentru ca lucrurile sa decurga corect?
3. Daca le facem o factura, fiind primul proiect, este vreo problema cum incepem numerotarea, trebuie neaparat de la o anumita cifra inceput?

Multumesc anticipat!
Multumesc si sa aveti o zi frumoasa!
Va multumesc mult de raspuns!
As mai avea o intrebare: daca noi prestam serviciul fara nici o remuneratie din partea ONG-ului, iar ei ne promoveaza in cadrul evenimentului, tot e necesar contractul?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati, daca doriti.
1. Trebuie sa realizam (respectiv studioul nostru) un filmulet de prezentare pentru un eveniment sustinut de un ONG si doresc sa stiu daca e necesar existenta unui contract?
2. Daca da, ce ar trebui sa contina?

Va multumesc mult!