avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate tina1990

Activitate tina1990

Răspuns la discuția Taxa auto
si cum sa procez petru a o pune in executare?
Răspuns la discuția Taxa auto
si cum se procedeaza,ca acum caum cateva minute am vb cu un executor si mi-a spus ca li sa comunica sa numai execute silit ,pana la primirea de alte directive.acum nu stiu ce sa mai inteleg,care este solutia corecta,petru a primi toti bani deodata,daca as da statul in judecata nu stiu daca as avea castig de cauza.
Discuție Taxa auto
am o hotarare judecatoreasca din 21.11.2013 iar in data de 5-03-2014 am depus cererea de restituire a taxei auto ,si cei de la finante mi-au spus ca intru in ordonanta de urgenta din 28.02.2014 ,cu privire la plata de 20% pe an a taxei,as dori sa stiu,daca pritr-un executor judecatoresc pot executa silit statul,sau daca mai este necesar sa merg cu statul in trbunal din nou?
Răspuns la discuția Concediu de maternitate
si dupa ce voi naste in luna aprilie ,pentru postnatal tot aceeasi suma voi primi?dupa ce termin postnatalul voi intra in maternitate,si voi primi tot 800 de ron,200 alocatia copilului,si 600 indemnizatia de crestere a copilului?
eu anul trecut am terminat facultatea,am intrat in somaj,dupa care am ramas insarcinata,in luna ianuarie anul acesta ca sa ma pot incadra in cele 126 de zile concediu prenatala si postantal am fost nevoita sa imi iau 10 zile de medical,dupa cele 10 zile mi-am luat prenatalul,si as dori sa imi spuneti daca sa poate calcula suma pentru prenatal,sau care ar fi aceasta dupa somajul de studii?
dar pot sa imi bag concediu medical daca eu somaj pentru student?
dar daca sotul mei este agent de asigurari si a platit darile la stat in aceasta perioada poate beneficia el de indemnizatie?
problema este ca eu voi avea indemnizatia de somaj pentru student pana in februarie 2014,iar sotul este angajat din 8 iulie 2013?stiu ca,concediul de maternitate cel dinainte de nastere este de 120 de zile iar cel dupa nastere nu trebuie sa fie mai mic de 42 de zile de aceea intrebam daca poate fi un pic mai mare concediul postnatal pentru ca sotul meu sa implineasca un an la locul de munca?
iar daca tatal beneficiaza de stimulentul de insertie si merge la servici primeste tot aeeasi bani ca si pana atunci?
Eu tocmai mi-am terminat facultatea,si in timpul in timpul facultatii am primit pensie de urmas,si urmeaza sa primesc somaj ,in momentul de fata sunt insarcinata ,am o luna,iar sotul meu lucreaza din 8 iulie ,eu urmeaza sa nasc in mai,si as dori sa stiu daca poate sa primesca idemnizatia de crestere a copilului si sa mearga la servici ,si daca merge la servici daca isi primeste salariul in continuare?
am inteles ca pentru a beneficia de stimulentul de isertie se depun actele la primerie dupa ce mamica sta in 42 de zile in concediu postnatal adeverinta data de catre medicul de famile sau ginecolog,si abia dupa aia se depun actele pentru stimulent intrebarea este,daca sotul meu isi depune actele la 3 saptamana dupa perioada de 42 de zile de postnatal a mea ca mamica este vreo problema?