avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate zialulu

Activitate zialulu

Detin cartea de munca cu ani lucrati din 1982 pina in in 1991.Ude trebuie sa inscriu cartea cu vechimea?lucuiesc sector2.
Buna ziua.In urma decesului tatalui meu ,am gasit printe numeroasele documente si o copie(cred ca originalul este in posesul soret tatalui meu care este inca in viata)de TITLU DEFINITIV DE PROPRIETA semnat de catre REGELE FERDINAND privind legea agrara din anul 1921,pe care este mentionat cumpararea de o parte de teren apartinind unui mosier de la vremea respectiva si cumparata de bunicii tatalui meu.Ce trebuie sa fac si unde ma pot adresa pentu a avea mai multe explicatii, si daca acet document are valoare de mostenitor pentru mine.VA multumesc si astept raspuns.
Da mama traieste ,ia nu are mutatia la casa respectiva numai eu o am ,dar locuieste acolo ,pensia mamei o ia fratele meu ,iar in ultimii 5 ani a avut si chiriasi banii luindui tot el iar eu in dadeam bani cind avea nevoie,iar acum la intrebarea mea "unde sint banii"m-ia spus ca pe mine nu ma intereseaza iar daca traia tatal meu nu i-mi dadea nimic.MULTUMESC pentru raspuns si idrumatima ce sa fac.
Buna ziua.Tatal meu ,inpreuna cu mama mea,au cumparat un apartament in anul 1974 cu plata retinuta in fiecare luna la salariu pe timp de 30 de ani.In acest apartament stateam eu iar parintii mei locuiau in casa pe care mama mea o avea de la primul ei sot decedat,ulterior casatorinduse cu tatal meu.Din prima ei casatorie a avut un copil.Dupa moartea tatalui meu in anul 2002 am fost chemata de mama mea si de fratele meu avut de mama din pria casatori,pentru a putea ca ei sa vinda atit propietatile di partea mamei pe la primul ei sot cit si di partea parintilor mamei mele pspunindumi ca eu nu am dreptul la nimic di dartea primului ei sot iar di partea parintilor ei partea mea sa o dau ei si copilului ei avut din pria casatorie mie raminindumi apartamentul cumparat de tatal meu si achitat integral in anul 1992 (cu suma restante de platit=30.000 mii lei)de catre sotul meu si cu promisiunea de a face act de vanzare/cumparare pe numele nosto.Acest lucru nu sa mai intimplat eu fiind plecata in strainatate in in anul 2001 tatal si mama mea au scimat apartamentul pe o casa in afara bucurestiului fara a ne spune nimic.Anii au trecut si impreuna cu sotul meu a hotarit sa facem actele acestei case dar surpriza ,copilul avut da mama mea vrea si el partea lui de la mama lui,si intre tip de la decesul tatalui meu au vandut si autoturismul DACIA pe care tatam meu o avea fara sa stiu eu .Toate actele calei tatalui meu si certificatul de deces sint luate de fiul mamei mele si am probleme dea le avea pentru a putea dobindi drepturile mele.Va rog de a ma sfatui ce trebuie sa fac si in ce maniera pentru a avea ce i-mi revine.MULTUMESC si astept raspuns