avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate toraqa

Activitate toraqa

Deci daca 2 ani sunt 24 luni si am stat in Romania din luna 1 pana in luna 6 si am plecat din Romania din luna 7 pana in luna 18 si m-am intors din luna 19 pana in luna 24 o sa se numere acesti 2 ani? Multumesc
Multumesc pentru raspunsul prompt.Din moment ce sunt in afara tarii de 6 luni acest an nu se considera in cei 5 nu-i asa?
Buna ziua la toata lumea,ma intreb daca ma puteti ajuta sa fac matematica pentru anii care imi trebuie ca sa obtin cetatenia romana.M-am casatorit in afara Romaniei mai exact in Siria in luna august 2010 (mentionez ca sotia mea este romanca) .
Am venit in Romania pe data de 30 iunie 2011 si am transcris certificatul de casatorie pe data de 6 septembrie 2011 si am obtinut primul meu permis de sedere in Romania pe data de 27 septembrie 2011 =D>
Am locuit permanent in RO pana in luna mai 2014 si de atunci sunt in afara Romaniei.
Am citit legea si am vazut ca legea catateniei spune ca daca stau minimum 6 luni pe an in RO se numara anul respectiv.
Acum intrebarea mea este cand au inceput sa numere anii in situatia mea?
Multumesc
Vanzarea a fost facuta deasemenea in familie si este stipulat in noul act de vanzare cumparare cum ca prezentul act este ca si o chitanta la banii care i-as fi primit eu,concluzia este ca ascest act a fost facut dupa ce am revocat procura si consider ca principalul vinovat se face notarul si tocmai de accea ma voi indrepta cu actiune judecatoreasca impotriva acestuia in care voi cere si daune.O sa va tin oricum la curent cu desfasurarea procesului dar deocamdata sunt in cautarea unui avocat bun.
Asa o sa fac.Multumesc pentru sfatul dumneavoastra
Buna seara,povestea mea este destul de simpla...am o casa pe numele meu si am facut o procura unui membru al familiei prin care ii dadeam dreptul sa faca ceea ce dorea cu casa.Dupa aceea m-am razgandit si am anulat aceea procura care a ajuns un exemplar la mine,unul la persoana respectiva si unul a ramas la notariat.La aproape 2 luni de cand s-a facut aceasta revocare, persoana respectiva a reusit printr-un notar sa faca un act de vanzare cumparare referitor la imobilul precizat folosindu-se de procura care fusese anulata.As vrea sa stiu cum a fost posibil acest lucru din moment ce revocarea de procura a fost facuta inaintea actului de vanzare cumparare si ce posibilitati as avea intr-o sala de judecata de castig? Presupun ca in mare parte este vina notarului care nu a verificat situatia casei inainte de a face un asemenea act...(revocarea de procura apare la RNNEPR cu nr de inregistrare,data si ora)
Răspuns la discuția statut de refugiat
Buna ziua,multumesc pentru raspunsurile primite. Ca sa fiu sincer tot ceea ce urmaresc cu obtinerea statutului de refugiat se refera la legea cu privire la cetatenia romana din 17 Mai 2009(art.8,litera c) ,la faptul ca as putea sa obtin cetatenia romana mai repede asa.Deci daca ma decid sa fac pasul acesta ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Credeti ca as putea avea de suferit in vreun fel daca ma decid sa fac asta?



Interventie moderator!

Stimat forumist,
Vă rog să aveti în vedere faptul că, în conformitate cu art. 2.11. al Regulamentului, publicitatea este interzisă pe acest Forum.
Multumesc.
Buna ziua
am permis de sedere temporar fiind casatorit cu cetatean roman si as vrea sa stiu daca pot obtine statut de refugiat sau ceva similar in Romania datorita situatiei care este in tara mea (Siria). multumesc