avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate carmengabriela09

Activitate carmengabriela09

tot in comuna si partenerul. Dupa cate am inteles trebuie ca unul din noi sa aibe domiciliul in oras, dar nu exista si alta modalitate?
as vrea sa depun actele de casatorie la primaria din orasul meu nu din comuna, este posibil ca cineva din primaria din comuna sa afecteze cu ceva inaintarea actelor?are vreo legatura primaria din oras cu cea din comuna mea?
da am 16 ani impliniti chiar ieri . Multumesc mult.
parintii mei au declarat ca imi dau permisunea sa ma casatoresc, eu nestiind ce trebuie sa fac exact cu ele le-am dus la politie pentru a primii un act prin care sa dovedesc ca ma pot casatorii, insa actul primit nu ma ajuta cu nimic, daca le depun la notar ma ajuta cu ceva?
parintii mei au dat cate o declaratie in legatura cu libera mea exprimare si drepul la o casatorie, le-am depus la sectia de politie din judet si mi s-a dat un act dar care nu este valabil, daca cer sa mi-se faca copi dupa declaratii ce as putea face cu acestea? daca le duc la notariat ma ajuta cu ceva?
Răspuns la discuția Ma pot angaja daca am 16 ani?
multumesc!
as vrea sa ma angajez pentru a-mi castiga singura bani credeti ca am vreo sansa? si in caz ca am stiti cumva unde s-ar putea in curtea de arges?
eu sunt sigura de ceea ce vreau sa fac, cunosc foarte bine persoana, nu se va aunge la asa ceva ... am trecut prin multe amandoi, dar nu am renuntat, stiu ca multe fete au ajuns acolo. dar in primul rand din punctul meu de vedere si din ceea ce am facut pana acum trebuie sa stii ceea ce sa impuii. da intr-adevar in trecut am avut un prieten care avea planuri de genu cu mine dar se pare ca am fost atenta si l-am indepartat la timp ... probabil daca as fii observat ceva suspect as fii facut ceva cu privire la acest aspect ... si multumesc pentru sfat ... insa stiti caand iubesti pe cineva chiar iti doresti sa fii alaturii de aceea persoana toata viata ...
Alindot, daca nu te superii, am vazut ca esti elev lafel ca mine de altfel, cati ani ai? prietena ta are 14 ani de ce a vrut sa se casatoreasca ce situatie complicata a avut? eu am 16 ani si sincer m-am maturizat poate prea repede din cauza problemelor din famile... pana acum am indurat bataii ... am fost pusa sa dorm afara de tatal meu si chiar mi-a incuiat usa la intrare... spunandu-mi si citez " nu primesc o curva in casa" (scuzati limbajul) normal mama mea nu a permis asta asteptand sa doarma mi-a dat drumul in casa dar am fost nevoita sa dorm la bucatarie pe canapea deoarece am avut accesul interzis in camera mea... la scoala nu primeam banii de mancare spunandu-mi ca daca vreau sa mananc sa muncesc... prietenul eu venea si imi aducea in fiecare zii ... de multe orii chiar nu-i spuneam ca nu mi-au dat banii tocmai pentru a nu-l mai pune pe drum ... eu sunt operata de 2 saptamanii si inainte sa plec la spital tatal meu a zis ca ma omoara spunand ca , cica, as fii gravida el normal ne crezandu-ma ca pe mine chiar ma doare, intr-un final am fost operata de apendicita si bineinteles tatal meu nici nu a vrut sa auda ca nu pot ridica sau face efort si deja cand am ajuns acasa dupa 4 zile de spitalizare trebuie deja sa merg la sapa cu mami si mami neacceptand asta. ... cam asta e o particica din viata mea ... si scriu asta cu lacrimii in ochii pentru ca imi amintesc cu durere si mai ales ca si azi am trecut prin asa ceva ...
multumesc! exact vorba asta o spune tatal meu. am incercat sa le dau atatea sanse avand de multe orii ocazia sa il denunt dar mai zis ca sa vedem cum se mai comporta. insa de fiecare data e lafel