avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate MariLo

Activitate MariLo

Eu si sora mea avem aceasi carte funciara si numere cadastrale diferite , in urma dezmembrarii unui teren.Avem un litigiu solutionat cu decizie definitiva , si vrem sa -l radiem din cf. Intrbarea este daca trebuie sa facem amandoi cerere radiere la oficiul de cadastru sau e suficient sa faca doar unul.Multumesc.
In anul 1995 am construit un garaj pe terenul meu , am inceput constructia inainte de a obtine autorizatia , am fost reclamat de un vecin "binevoitor" si am primit o amenda de 1000 ron pe care nu am platit-o. In luna martie 2013 cu ocazia platirii impozitelor pe proprietate , mergand la Directia de taxe si impozite am aflat ca am de platit si amenda din 1995 , apoi primind acasa si somatie de plata a amenzii.Mentionez ca in fiecare an am mers sa platesc impozitul si nu mi s-a spus de acea amenda de care si uitasem . Am vorbit la biroul executari silite din cadrul institutiei , si mi s-a spus ca acea amenda nu se prescrie , ca ar fi bine sa platesc ceva sa arat ca am intentia de achitare a amenzii...etc...Intrbarea mea este: Dupa 7 ani ( ian.2006-ian. 2013)nu se prescrie amenda ? si ce as avea de facut in continuare ...pentru ca vreau sa obtin de la ei un certifica fiscal in vederea unei vanzari imobiliare (impozit achitat) si probabil il vor conditiona de plata amenzii.Multumesc,o seara buna tuturor !
Răspuns la discuția Legalizare act
Multumesc foarte mult pentru raspuns, as mai adauga doar ca la fond am castigat, la apel decizia mi-a fost defavorabila partial dar la recurs , instanta Curtii de Apel a modificat in tot decizia din apel in sensul ca respinge apelul ca nefondat si admite recursul meu, asa cum am citit pe portal. Astept sosirea dosarului de la Curtea de apel la Judecatorie .O zi buna tuturor.
Discuție Legalizare act
Pentru radierea unui litigiu inscris in cf.ce act trebuie sa legalizez , sentinta de la fond sau hotararea definitiva si irevocabila de la recursul judecat de Curtea de Apel ?