Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda constructie garaj fara autorizatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda constructie garaj fara autorizatie

In anul 1995 am construit un garaj pe terenul meu , am inceput constructia inainte de a obtine autorizatia , am fost reclamat de un vecin "binevoitor" si am primit o amenda de 1000 ron pe care nu am platit-o. In luna martie 2013 cu ocazia platirii impozitelor pe proprietate , mergand la Directia de taxe si impozite am aflat ca am de platit si amenda din 1995 , apoi primind acasa si somatie de plata a amenzii.Mentionez ca in fiecare an am mers sa platesc impozitul si nu mi s-a spus de acea amenda de care si uitasem . Am vorbit la biroul executari silite din cadrul institutiei , si mi s-a spus ca acea amenda nu se prescrie , ca ar fi bine sa platesc ceva sa arat ca am intentia de achitare a amenzii...etc...Intrbarea mea este: Dupa 7 ani ( ian.2006-ian. 2013)nu se prescrie amenda ? si ce as avea de facut in continuare ...pentru ca vreau sa obtin de la ei un certifica fiscal in vederea unei vanzari imobiliare (impozit achitat) si probabil il vor conditiona de plata amenzii.Multumesc,o seara buna tuturor !
Conform dispozitii in vigoare autoritatea fiscala are dreptul sa conditioneze eliberarea de documente=certificat fiscal la solicitarea titularului de rol fiscal,de achitarea debitelor in urmarire