Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Amenda circulatie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Amenda circulatie

Buna ziua!

In septembrie 2013 am fost sanctionata cu o amenda contraventionala de 320 de lei pe care nu am achitat-o la vremea respectiva. La acel moment aveam domiciliul in Bucureşti. In 2017 mi-am schimbat domiciliul In Targoviste.
Anul acesta am fost intormata de catre directia Taxe si impozite a localitatii ça figurez cu aceasta amenda restanta, de care uitasem complet si referitor la care nu am primit nicio somatie de plata/ info pana acum. Nu trebuia sa se prescrie?
Amenda se prescrie în 5 ani începând de la 1 iulie a anului următor celui în care a fost aplicată (deși, pentru anul 2013, calculul se face prin raportare la 1 ianuarie a anului următor)
Prescripția nu operează din oficiu, doar un judecător o poate constata.