Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale amenda garda financiara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

amenda garda financiara

dupa cat timp se prescrie o amenda de la garda financiara ?
Executarea amenzii se prescrie in termen de 5 ani, incepand cu anul imediat urmator celui in care ai fost sanctionat.
Conform art.131 alin.1 si 2 din Codul de procedura fiscala, termenul de prescriptie este de 5 ani. Termenul se calculeaza incepand cu 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a luat amenda. De exemplu, o amenda luata in august 2011, se prescrie la 31 decembrie 2017, iar asta doar daca organul fiscal a fost in totala pasivitate si nu a facut nici un act de intrerupere(somatie etc), caz in care termenul se reia.
5 ani