avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate zmija

Activitate zmija

Răspuns la discuția am vreo sansa???
asta e....multumesc frumos.....week-en placut......
Răspuns la discuția am vreo sansa???
in hotararea jud nu este specificat nimic legat de programul de vizitare al celui mic...si nu am avut niciodata probleme...ori de cate ori am vrut sa-l vad sau sa-l iau la mine nu au fost probleme.......sunt divortat de 1 an.....acum a aparut aceasta "plecare a ei " in spania...cu intentia ei clarta de a se stabili acolo...si implicit de al lua si pe cel mic cu ea.....daca era dist mai mica nu cred ca era nici o problema din partea mea....dar as totusi sunt 2000km....si atunci am cerut o parere: poate sa-l ia definitiv cu ea......se poate stabili oriunde vrea in lumea asta????....inteleg ca poate iesi din tara fara acordul meu.....dar doream sa stiu ..chiar poate sa faca ce vrea...chiar asa eu nu am nici un drept....doar atat....sa astept vara????doar atat????...o luna vara???....cand eu eram la el si cu el poate tot a doua zi......sunt un pic "disperat"....eu as fi vrut sa fiu mult mai implicat in viata lui si in cresterea lui decat doar o luna pe an.......se pot intampla toate astea????...multumesc frumos.....
Răspuns la discuția am vreo sansa???
cand s-a dat hot .jud....a ramas ca de comun acord sa hotaram programul de vizita pt copil....si nici nu am avut probleme....pe copil uneori chiar zilnic il vedeam si ne plimbam......situatia cu plecatu a aparut ulterior.....si cum distanta e mare....as vrea sa stiu daca ma pot opune intr-un fel(desi nu intentionez sa fac asta)....sau daca pot conditiona plecarea definitiva a celui mic...prin anumite vizite pe perioada verii....eu la el si el aici??????....o intelegere prin care sa fiu sigur ca cel putin pe perioada verii il va trimite in romania.....vreun document notarial sau ceva??.....sper ca am reusit sa ma fac inteles.....
Răspuns la discuția am vreo sansa???
multumesc frumos...acum...chiar m-am lamurit .....dar o singura intrebare mai am si ma opresc cu acest subiect: se poate stabili in strainatate ,fara acordul meu ,( hotararea judecatoreasca de incredintare a minorului este definitiva.)????....o zi buna
eu si sotia mea am divortat....sentinta este definitiva...copilul a ramas la ea......eu platesc pensie.....intrebare:
ea incepand cu data de 1 mai pleaca in spania cu contract de munca in domeniul sanitar.....si dorinta ei este de a se stabili acolo.......poate sa-l ia si pe copil cu ea?????...pentru ce perioada????..poate definitiv sa-l ia????....se pot intampla toate astea fara acordul meu????...exista vreo posibilitate de a impiedica aceste actiuni??...sau vreo posibilitate de a conditiona plecarea (definitiva) a copilului?????.....exista o lege in acest sens......am nevoie de un sfat ....multumesc frumos....
hotararea este definitiva....imi este clar ca poate iesi din tara fara acordul meu ...intrebarea mea este:se poate stabili in spania definitiv si automat si copilu sa ramana cu ea?????indiferent daca eu sunt de acord sau nu.....intreb deoarece observ ca asta ar fi dorinta ei:de a se stabili acolo......si de a-l lua pe al mic cu ea......multumesc.
as dori totusi un raspuns competent.....acum suntem in uniunea europeana,spania e in ue,la granita poate trece daca copilul i-a fost incredintat cu hotarare judecatoreasca.....ideea e daca poate sa-i ia definitiv?????....mai multe detalii...multumesc frumos.
fosta mea sotie a dat un examen si sunt sanse foarte mari sa plece sa lucreze in spania in domeniul medical si vrea sa-l ia si pe baiatul nostru cu ea, poate sa-l ia??? pentru ce perioada???daca se va stabili acolo poate sa-l ia definitiv cu ea , fara acordul meu???
mentionez ca i s-a incredintat minorul prin hotarare judecatoreasca definitiva.....
multumesc inca odata!!!
toate cele bune si o zi cat mai buna.
cristi
de data asta...multumesc fffff frumos....sanatate multa...si week-end cu soare mult.....
a...scuze..mai ceva.....tranzactie judiciara???....cum s-ar face,mai concret......cum as putea eu cu fosta sotie sa o facem???(nu sunt in domeniu si imi este mai greu sa inteleg;) )....multumesc frumos.....