avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate farcasalexa

Activitate farcasalexa

pe doamna, adica bunica , o interesa sa ii emarga in continuare cartea de munca, cat maia re pana la pensie. deci nu se poate
Buna, am o intrebare. La 54 de ani ai mei, fara copii, doresc sa ies in concediu de maternitate pt a ingriji nepotica care urmeaza sa se nasca, viitoarea fetita a nepoatei mele (care nepoata e fata surorii mele, decedate). Mama are o profesie f importanta si doreste sa se intoarca la munca dupa nastere. Eu sunt sora mamei fetei care urmeaza sa nasca, mama sa decedand cu ani in urma. Se poate? sau e necesar sa deschid adoptia pt nepoata mea inainte sa nasca? adica sa devin bunica si pe acte? asa se poate? bunica poate iesi in maternitate in locul mamei? va rog un sfat. prima varianta ar fi mai convenabila pt nou. pt a nu mai pierde timpul, insa nu stim daca este posibil
Răspuns la discuția DATORIE BANEASCA
VA MULTUMESC va ati avut amabilitatea sa imi raspundeti. inseamna f mult efortul dvs.
Răspuns la discuția DATORIE BANEASCA
poate prietena mea sa se deplaseze la angajatorul persoanei respective sa il instiinteze de situatie sau sa faca publica chestia pe retele de socializare? ar proceda astfel pt ca pur si simplu e era vointa si merita sa se stie astfel incat sa nu mai fie inselete si alte eprsoane. plus ca persoana respectiva inseala si angajatorul la acre lucreaza prin insusirea unor produse sau denigrarea companiei respective. Sau nu e bine sa procedeze asa, prietena mea, riscand sa fie acuzata la arndul ei de respectiva ca a denigrat-o??? ar putea face asta?
Răspuns la discuția DATORIE BANEASCA
ce inseamna instanta civila? eu ma gandesc doresc sa faca o plangere la Politie, daca eventual se poate, si ma gandesc ca un ofiter de Politie va analiza plangerea si se va deplasa la dansa sa constate problema. sunt convinsa ca s-ar speria si ar inapoia prejudiciul. si ca sa va raspund, compania respctiva de produse, livreaza marfa distribuitorilor, urmand ca ei sa achite suma in termen de 2 sapt dupa incasarea de la oameni a sumelor. eram singura cand i-am dat produsele, nu am martori. nu are decat mesajele ce i le-a trimis sa ii inapoieze datoria si la care nu i-a raspuns. va rog ajutati-ma cu un raspuns
Buna ziua. lucrez intr-o institutie bugetara si cum colega mea este in maternitate de cativa ani mi s-a cerut sa preiau, verbal mi s-a cerut, si responsabilitatile postului ei, care e un domeniu in care eu nu sunt specializata. e corect sa faca asta ?fara sa se modifice ecva in salarizare, fisa de post sau fara sa primesc o dispozitie? eu fac evaluari de personal, de ex, si pe langa fatul ca mi s-a cerut asta acum, ce am scris mai sus, in urma cu 1 an mi s-a extins si nr persoanelor pe care sunt obligata sa le evaluez cu inca o inteprindere. tot asa, verbal a fost ordinul, fara modificari in fisa postului sau dispozitii. e legal sa procedeze astfel angajatorul?
Buna. O prietena se ocupa cu distribuirea, vinderea produselor cosmetice ale unei companii. Acestea se primesc in avans achitarii lor de catre clienti. O buna prietena a dansei, insa, la ultima comanda nu i-a mai achitat contravaloarea produselor, nu mai raspunde la nicii o modalitate de a o contacta si nici nu inapoiaza produsele luate. Stiu ca poate pare banal, e vorba totusi de cateva milioane vechi doar, insa pe prietena mea o deranjeaza nesimtirea gestului, dorind sa stie daca exista vreo cale de a-si recupera banii? mentionam ca a amenntat-o ca face plangere la politie, insa tot nimic....se poate depune o astfel de plangere?macar pt intimidare? ii e si teama ca va parasi tara curand pers respectiva si atunci probabil nu isi va mai ptea recupera banii. mentionez ca e angajata cu acte a companiei cosmetice respective si poate justifica produsele comandate, insa nu au fost martori cand a venit sa le ridice.
nu e tatal biologic. moral ar avea dreptul? eu intreb legal, nu moral!!! nu moral ma intereseaza pe mine. consider ca moral era ca copilul sa nu fie martor la multe scene ale celui care se da tata, la consumul lui zilnic de alcool, la abuzurile mamei de catre acesta. asa ca, in speranta ca nu v-am suparat, rog un raspuns conform legislatiei in vigoare, nu moralitatii. pt aia mergem la biserica
desi nu va mai fi tatal copilului, poate beneficia de ceva drepturi asemenatoare celor parintesti, dupa divort? poate avea acest drept invocand ca l-a crescut 4-5 ani?
daca se castiga un proces de tagada de paternitate la 5 ani ai minorului, tatal impotriva caruia s-a introdus tagada poate obtine drept de vizita? mentionez ca isi doreste f mult copilul. exista relatie de atasament cu copilul, insa e un iresponsabil cand e vorba sa il ingrijeasca