avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate kat_deb

Activitate kat_deb

Nu m-am referit la firme de traduceri. Aș traduce pentru o fabrică de îmbrăcăminte de exemplu. Ori pentru firme de cosmetice. Documentații tehnice, catalog de produse, pagini web etc. Dar ca și PFA.
Vreau sa traduc pentru firme, nu documente legale. Este nevoie de autorizatie de la Min Justitiei si pentru asta?
Buna ziua,
Mai mult ca sigur s-a mai intrebat acest lucru, eu nu am gasit raspuns clar la ce as dori sa intreb.
Am terminat in 2002 liceul in limba unei minoritati, apoi in 2007 facultatea de limba si literatura germana. Acum as dori sa lucrez ocazional ca si traducator si interpret.
Care sunt actele necesare si pasii de urmat pentru a obtine atestatul? Unde trebuie trimis dosarul? Cat dureaza evaluarea? Daca am studii mai am nevoie si de examen?
Multumesc anticipat!
Buna ziua.
Am o intrebare in legatura cu transferul copiilor de la o gradinita la alta. Stam intr-o zona rurala, cu o singura gradinita in sat, care are o singura grupa mixta si doar sectie maghiara.
Am gasit locuri la alta gradinita in orasul apropiat, la sectia romana, ceea ce ne dorim si noi, si copiii. Dar doamna directoare de la gradinita actuala nu vrea sa semneze cererea de transfer si gaseste tot felul de scuze. Ce drepturi avem si cum sa procedam sa scapam cat mai repede din aceasta situatie neplacuta? Peste o saptamana incepe anul scolar, copiii sunt asteptati la gradinita noua si noi batem pasul pe loc.
Va multumesc pentru ajutor!
Buna ziua,
Fiul meu s-a nascut pe 16. dec. 2011, sunt in CCC pana in dec. 2013. Intre timp am nascut si o fetita, pe 20. iunie 2013. Cele doua CCC se suprapun timp de aproape 6 luni. Din cate am inteles eu din OUG 111/ 2010 Art. 9, as fi indreptatita sa beneficiez de asa numita majorare de 600 lei pe timpul suprapunerii celor doua CCC. Doresc sa intreb daca este vorba doar despre 600 lei in total pentru al doilea copil sau despre 600 lei majorare plus 200 lei alocatie (pe langa 600 lei indemnizatie plus 200 lei alocatie pentru primul copil)? In afara de acestea as mai dori sa aflu care sunt pasii de urmat pentru a obtine aceasta majorare? Ce acte trebuie sa depun, unde si pana cand? Angajatorul mi-a spus ca nu-mi poate da un nou act aditional de prelungirea suspendarii CIM pana ce primul nu expira. In HG despre aplicarea OUG 111/ 2010 a citit ca pentru obtinerea majorarii trebuie doar sa scriu o cerere si sa o predau impreuna cu certificatul de nastere de la al doilea copil la ASCO, fara sa mai am nevoie de orice altceva. Este adevarat acest lucru? Va multumesc anticipat!