avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate koop27

Activitate koop27

Răspuns la discuția Fara permis
Cel romanesc a fost convertit in permis italian !
Discuție Fara permis
Mi-a fost furat permisul de conducere in Italia,(permis convertit roman/ italian).Am facut toate formalitatile,la politia italiana ,dar nu pot astepta ,50-60 zile pina primesc duplicatul.Ce solutie as putea adopta ,vazind ca ,consulatul nu ma poate ajuta,pe motiv ca permisul nu e romanesc.Daca as pleca in Romania fara permis in posesie ,ce as risca ? Intreb poate cineva cunoaste vreun caz asemanator.!
Răspuns la discuția Decizie de impunere a CASJ Brasov
hai sa o facem
@hlli inteleg din asta ca o persoana chiar daca este asigurata in tara sau in afara ,trebuie sa plateasca CAS sau CASS (nu stiu care e diferenta intre ele),ca pe ceva in plus,doar pentru venitul din cedarea bunului de folosinta?
Răspuns la discuția Decizie de impunere a CASJ Brasov
In aceeasi situatie ma aflu si eu. Nu ne sunt recunoscute asigurarile italiane sa nu spun cele europene.Citisem undeva ca, CAS-urile europene au obligatia sa recunoasca cardurile intre ele si tot acolo am citit ca "romanii posesori ai cardurilor medicale europene,intr-o tara europeana ,vor fi tratati egal cu cetatenii tarii respective." Altii sa ne recunoasca ,iar noi pe ei nu.Toate raspunsurile ce le-am citit,se bazeaza pe Cod Fiscal,dar nimeni nu da importanta si la Regulamentele Uniunii Europene. Cineva avea dreptate! Trebuie sa ne unim mai multi aflati in aceeasi situatie,cautata o persoana specializata in domeniu si actionat.
@hlli in acest caz asigurarea europeana nu este valabila si in Romania,daca imi este platita contributia de sanatate intr-un alt stat membru UE ?
Sunt plecat in Italia din 2001,unde sunt angajat si asigurat cu acte in regula.Pentru un apartament inchiriat din 2006 in 2011 cu o suma formala (200 ron/luna),cu contract inregistrat anual la finante,cu impozit pe venit achitat anual,mi-a venit de plata 4300 ron,(debit si penalizari),reprezentind contributia CASS retroactiv din 2006. Anual la reinnoirea contractului,nimeni nu mi-a zis ca datorez ceva la CASS .Nu am reusit sa conving nici un functionar ca lucrez si sunt asigurat afara cu card medical european,nici chiar aratindu-l,pentru ami anula decizia de impunere din oficiu, toti imi spun ca trebuie sa platesc pentru ca am buletin romanesc.
Va rog este cineva ce-mi poate da un consiliu legal.Daca trebuie platita suma ,sau este un abuz din partea lor.