avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Activitate thaly

Activitate thaly

Răspuns la discuția Suspendarea cauzei
Va multumesc inca odata pentru interesul prezentat la postarea mea.
Răspuns la discuția Suspendarea cauzei
Inteleg ca, in urma constatarii perimarii apelului, urmeaza sa vina o alta citatie de instiintare vis a vis de sentinta din fond in sensul ca aceasta ramane definitiva si irevocabila. Am inteles bine? Si apoi urmeaza sa merg personal la Primarie cu sentinta definitiva pt a cere modificarea certificatului de nastere al minorului? Multumesc.
In urma cu aproximativ un an, fix 12 luni implinindu-se in noiembrie anul acesta, in absenta ambelor parti, in sedinta de apel s-a suspendat judecata cauzei.
In acest dosar eu fiind intimatul, normal ca nu am dorit repunerea pe rol a cauzei, nefiind eu cea nemultumita de sentinta data de instanta de fond, cea care am declarat apelul.
Fiind vorba despre un proces pentru stabilirea filiatiei, aceasta dovedindu-se in instanta de fond, vreau sa stiu ce se intampla in noiembrie anul acesta si ce trebuie sa mai fac eu pentru ca sentinta din instanta de fond sa ramana definitiva si irevocabila. Implicit pentru schimbarea certificatului de nastere al minorului.
Multumesc anticipat tuturor celor ce vor avea bunavointa sa imi rapsunda.
Răspuns la discuția Abuz de incredere, inselaciune
Puii scosi din femela au avut parte de eliberarea de pedigree inregistrate in Cartea de Origine Romana a Asociatiei Chinologice. Fiecare pui in parte a fost microcipat conform nr din pedigree, vandut in afara tarii cu pedigree si carnet de performanta.
Femela de dog german a fost pe toata aceasta perioada bagata si in spoturi publicitare (vezi reclama de la milka) si in diverse secvente de film.
Răspuns la discuția Abuz de incredere, inselaciune
Legalservnet, va multumesc mult pentru postarea dvs. Am inteles, mi-ati fost de mare ajutor. Inca odata, multumesc!
Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec:
[ link extern ]


Maroon 5 Misery
:)
Mi se pare mai mult decat normal ca, in conditiile prezentate mai sus de dvs, in care tatal nu si-a vazut propriul copil si/sau l-a ajutat pe acesta, sa cereti custodie exclusiva. Parerea mea este ca, daca stiti sa puneti problema pertinent, o veti si obtine.

Doar o schimbare radicala de comportament a tatalui, pe viitor, poate sa-i ofere castig de cauza in sensul deschiderii unui proces in care el cere sa-si exercite drepturile si obligatiile pe care, orice parinte, le are fata de copil.
Răspuns la discuția Abuz de incredere, inselaciune
Am inteles. Multumesc.
Vroiam sa stiu si daca acel contract scris de mana are valoare in instanta.
Răspuns la discuția Abuz de incredere, inselaciune
In contract este prevazut pretul integral al cainelui (2.000 euro) si plata in doua rate, prima la achizitie urmind ca restul platii sa se efectueze la prima monta si fatare a femelei.
Cand spun abuz de incredere ma refer la functia pe care acesta o ocupa in Asociatia Chinologica Romana, aceea de Vicepresedinte.

Normal ca actul cuprinde (la dorinta cumparatorului) conditiile scrise si aici.


Acum 3 ani am vandut o femela de dog german cu pedigree Vicepresedintelui Asociatiei Chinologice Romane pe 2.000 euro, din care la momentul vanzarii am primit 1.000 urmind ca, la data fatarii femelei sa imi dea restul banilor sau 2 pui viabili ai femelei reprezentind contravaloarea.
Initial nu am vrut sa fac nici un act, considerind intelegerea noastra un gentelman agreement insa, cumparatorul, tocmai ca inselatoria sa-i reuseasca mai bine a tinut neaparat sa intocmim un contract de vanzare-cumparare, neinregistrat la vreun notariat, actul fiind inregistrat doar la Asociatia Chinologica a Municipiului Bucuresti cu nr de inregistrare, in doua exemplare.

Femela a fatat in urma cu un an, persoana in cauza nu m-a anuntat. Am aflat din alte surse respectiv am sunat la Cartea de Origine Romana Timisoara unde mi s-a spus ca s-a eliberat pedigree puilor femelei respective, bineinteles ca nu am primit nici pana acum restul banilor (sau puii).

Stiu ca l-as putea da in judecata pt abuz de incredere avind in vedere functia, escrocherie, etc.
Intrebarea mea este: pot face ceva pe cale amiabila, prin intermediul unui mediator?