avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate flo8200

Activitate flo8200

Buna ziua,

va rog sa imi spuneti daca legal am dreptul sa primesc o copie dupa lucrare si eventual sa contest nota daca o corectare efectuata de o terta parte obiectiva spune ca am fost nedreptatit.
Multumesc.
Răspuns la discuția Pe ce se poate pune sechestru?
Multumesc.
Partile sociale sunt in proprietatea mea si inseamna ca se poate pune sechestru pe ele?
Daca eu ca persoana fizica am cauzat un prejudiciu, sechestrul se poate pune si asupra bunurilor din firma unde sunt unic actionar?
Daca da, ce pot face sa imi protejez preventiv aceste bunuri sau chiar partile sociale detinute in firma respectiva?
Stoica Ioana a scris:

Sotia dumneavoastra nu poate ataca donatia, de vreme ce este obligatoriu consimtamantul ei in vederea perfectarii unui asemenea act , a carei forma este cea autentica , notariala, ad validitatem .

Un asemenea act , insa , poate fi revocat de catre mostenitorii rezervatari ( copiii , parinti ) in caz ca le este nesocotita rezerva protejata de lege , in termen de 3 ani de la deces .

Incheiati un contract de vanzare -cumparare.



In plus, eu donatia o fac la parinti. Sint singurul lor copil si singurul mostenitor. Deci inteleg ca copilul meu nu are de ce sa conteste donatia, tot el va beneficia de casa dupa ce mor parintii mei si eu.
justicemn a scris:

Exista riscul revocarii donatiei in cazul in care se va naste un copil din casatorie sau in afara casatoriei al dumneavoastra sau al sotiei dumneavoastra.

Va rog sa confirmati ca daca am deja un copil si sigur nu va mai apare altul, donatia NU poate fi revocata?
Stoica Ioana a scris:

Sotia dumneavoastra nu poate ataca donatia, de vreme ce este obligatoriu consimtamantul ei in vederea perfectarii unui asemenea act , a carei forma este cea autentica , notariala, ad validitatem .

Un asemenea act , insa , poate fi revocat de catre mostenitorii rezervatari ( copiii , parinti ) in caz ca le este nesocotita rezerva protejata de lege , in termen de 3 ani de la deces .

Incheiati un contract de vanzare -cumparare.



Am inteles ca tocmai, daca am deja un copil, acestia nu mai pot ataca donatia. Copilul are 7 ani.
Extrag paragraful de mai jos din raspunsul unui avocat:
"c. Revocarea pentru survenienta de copil

Revocarea pentru nastere de copil opereaza de drept, instanta doar constatand indeplinirea conditiilor in care opereaza revocarea. Aceasta revocare produce efecte de drept, retroactiv de la data incheierii contractului de donatie, astfel ca revocarea produce efecte fata de donatar, succesorii sai precum si fata de tertii dobanditori prin acte intre vii.
Pentru a nu interveni o astfel de revocare, trebuie sa se dovedeasca existenta unui copil in viata al donatorului - la incheierea contractului de donatie donatorul sa declare pe propria raspundere ca are descendeti si acest lucru sa se consemneze in contractul de donatie autentificat la notar. "
Răspuns la discuția Partaj preventiv
3% la ce se aplica? Daca este vorba de o casa ca si bun comun, se aplica la voloarea cu care este inregistrata la impozite si taxe locale?

Astazi am citit despre mediere si chiar am vrut sa ma intalnesc cu un mediator. Sper sa fie adevarat ce se scrie, cum ca printr-un mediator se trimite in instanta acordul de mediere care va prevedea toate detaliile privind divortul, partajul, minorii, pensia alimentara si ar fi nevoie doar de o singura infatisare in instanta.
Suna extraordinar de convenabil.
Cam care ar fi tariful unui asemenea serviciu, presupunand ca sotii au convenit asupra tuturor aspectelor inainte de a se intalni cu mediatorul?
Răspuns la discuția Partaj preventiv
Banca isi da acordul pentru vanzare catre parintii mei, dar a mai pus conditia ca vanzarea sa se faca la pretul pietei. Sper sa inteleaga ca acest lucru nu este posibil din moment ce parintii au cumparat terenul si mi l-au dat prin donatie si parintii au fost cei care au cheltuit cel mai mult cu constructia casei.

Ma gandesc ca poate ar fi si alte variante care ma pot asigura ca sotia nu va cere la un eventual divort si partaj o parte din casa.
Răspuns la discuția Partaj preventiv
Casa a fost construita de parintii mei si am mai contribuit si eu, sotia deloc. Ipoteca este pe un credit de nevoi personale luat de mine si cu care mi-am imprumutat firma.
Oricum, important este ca sotia este de acord cu orice actiune care m-ar linisti pe mine ca ea nu poate cere vreodata o parte din casa. Ar fi chiar de acord sa divortam de forma si sa facem si partajul. Eu vreau sa evit acest lucru pentru ca e posibil sa dureze. La notariat nu cred ca putem divorta pentru ca avem 2 copii minori.
Detin o casa impreuna cu sotia. Casa a fost construita pe un teren primit de mine prin donatie de la parinti. Casa apare ca bun comun, desi a fost construita in mare parte de parintii mei. Ce pot face ca sa ma asigur ca sotia, la un eventual divort, nu va avea pretentii asupra casei?
Sotia este de acord sa faca orice ca sa rezolvam aceasta problema.
Casa este ipotecata la banca si o vanzare cumparare catre parintii mei este mai problematica.