avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate yvar2005

Activitate yvar2005

Sa inteleg ca trebuie sa mergem la notar si sa dezbatem succesiunea?
Buna seara! Dupa moartea socrului meu (1996) nu s-a facut succesiune iar in 2021 a murit si fiul lui care nu isi intemeiase o familie. Proprietatea (49 ari pe care se afla o casa si dependinte) a ramas la soacra mea care e intr-o stare de sanatate precara. Fiica lor ,care e sotia mea ar vrea sa stie daca ar trebui sa faca ceva acum cat timp mama sa mai este inca in viata pentru a intra in posesia acestei proprietati pentru cazul in care soacra mea ar deceda. Mentionez ca nu mai exista alti mostenitori de drept.
As dori sa stiu daca fiica mea care a terminat anul acesta liceul si a luat bacalaureatul dar nu a voit sa faca o facultate fara examen [incearca din nou , la anul] are dreptul la somaj.Va intreb intrucat un inspector de la AJOFM mi-a spus ca e prea tarziu acum [la inceputul lui septembrie].
Iti impartasesc punctul de vedere.Daca ai ghionionul sa ajungi intr-o astfel de situatie,esti la mana lor. Cel putin ,ia aminte ce patesc eu acum si strange toate facturile de cumparare ale medicamentelor altfel o sa ai surpriza sa gasesti pe devizul spitalizarii medicamentele cumparate de tine.
Pentru a obtine o copie a devizului trebuie o cerere facuta numai de persoana in cauza [!] adresata directorului spitalului pentru aprobare...
Am vazut devizul...Ziua de spitalizare este calculata la 2 milioane lei vechi/zi iar ziua de spitalizare la sectia ATI [terapie intensiva] - 7 milioane/zi. La obiectia mea referitoare la faptul ca marea majoritate a medicamentelor au fost cumparate de mine [intrucat asa mi -a fost impus ,sub motivatia ca spitalul nu are medicamentele respective] mi-au fost cerute facturile de cumparare carora,in acele terifice zile ,nu le-am dat nici o importanta...deci nu le am.
So, at last ,sunt bun de plata [cel putin au acceptat plata in cinci rate la trei luni,intrucat nu dispun momentan de toata suma - 140 milioane lei vechi ].
End the story...I think...
Vreo opinie referitoare la tarifele aplicate ? Evenimentul s-a petrecut acum aproape trei ani...
Ceea ce ma intereseaza de fapt este reducerea acestei sume ; pana la urma au fost 26 zile internate la salon x 1 milion pe zi plus 8 zile sotia la ATI x 4milioane plus doua operatii [ficat si splina] x 5 milioane plus trei tomografe x 4milioane plus imobilizarea mandibulei cu atele si butoni ,sa zicem 5 milioane si aparat gipsat la nivelul trunchiului tot 5 milioane iar restul adica medicamentele inclusiv la ATI ,la ora7,00 dimineata primeam lista si mergeam frumos la farmacie si le cumparam - cu banii mei -. deci suma s-ar ridica la aproximativ 9.000 ron.
Acum de unde diferenta de 4.000 si ceva de ron ,asta nu inteleg ,poate imi explica cineva...
sdianaviolina a scris:

Daca aveati RCA, adresati-va asiguratorului sa achite costurile de la spital si sa cereti si despagubiri pt. vatamarea membrilor familiei dvs. Paralel, solicitati lamuriri suplimentare asupra acestor costuri, intrucat daca nu exista asigurare, va trebui sa achitati acele costuri.


Din pacate,nu avea...
In urma unui accident rutier au fost spitalizate sotia 12 zile ,fiica si nora cate 11 zile ,autorul accidentului fiind fiul meu [derapare si izbire de un pom]. Au suferit operatii sotia [ruptura de ficat] si nora [ruptura de splina].Dupa mai mult timp [ma teptam de fapt] mi-a sosit de la spital o instiintare cu cheltuielile de spitalizare.
Ce m-a bagat in panica nu e faptul ca a venit aceasta instiintare ci valoarea ei-peste 13.000 roni.
Avand in vedere veniturile reduse mult ale familiei [sotia nu a mai lucrat dupa accident,copii nu au un serviciu stabil iar fiica este studenta ] ma intreb cum naiba o sa platesc suma asta colosala financiar vorbind
. Orice sfat cu referire la scaderea acestei sume este binevenit