avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 143 soluții astăzi
Forum Activitate c_marusia

Activitate c_marusia

Bună ziua!
Aș avea nevoie de ajutorul dvs.
Până pe 25.07 am fost in CO, urmând a intra ulterior în concediu medical (prenatal) , însă a intervenit o problemă medicală și din 26.07 a trebuit să mă internez.
Am stat în spital in perioada 26.07-13.08. Pe 10.08 am născut.
Din spital mi s-au eliberat 3CM:
26-31.07 pe cod 01,
1-10.08 pe cod 01 (continuare),
11-13.08 pe cod 08 ( continuare)
Iar pentru perioada 14-31.08 am primit CM de la medicul de familie pe cod 08 (inițial).
Cei de la HR mi-au zis că nu e legal sa primesc 2CM pe cod 08.
Iar spitalul a zis că regula lor este sa se dea CM pe cod 01 pentru perioada prenatala și pe cod 08 pentru perioada postnatală.

Cum se procedează în acest caz sa fie totul legal?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Răspuns la discuția PFI - mic ghid
Mulțumesc!

Audit Vic Cont a scris:

Buna ziua,
1.In 30 de zile de la infiintare se depune declaratia unica la ANAF, cu estimarea veniturilor si cheltuielilor pentru acest an. Este recomandat sa aveti un cont ( user + parola) in Spatiul Privat Virtual si puteti depune online aceasta declaratie. Se mai poate inca depune si in format fizic la sediul ANAF.
2. Contabilitatea nu este complicata. Exista obligativitatea tinerii unor registre care se completeaza si care se prezinta ANAF-ului la un eventual control si in baza carora se determina venitul net anual impozabil si se completeaza declaratia unica. Deci trebuie atentie la cheltuielile deductibile anuale care se scad din venitul brut in vederea obtinerii venitului net impozabil.
3. Asa cum spuneam mai sus va trebui ca fiecare cheltuiala inregistrata in contabilitate sa fie efectuata in scopul desfasurarii activitatii PFI si sa indeplineasca anumite conditii generale prevazute de Codul fiscal. De exemplu nu se inregistreaza in registrul de evidenta fiscala cheltuieli care depasesc limita prevazuta de lege (acestea sunt deductibile partial) si cheltuielile nedeductibile integral.
4.Impozitul ( si eventual CAS si CASS) aferent anului 2020 se vor achita pana la 15 martie 2021.

Discuție PFI - mic ghid
Bună ziua!
De curând mi-am făcut un PFI pt a mă putea angaja ca medic colaborator cu jumătate de normă la o companie.
Aș avea nevoie de un site sfaturi:
1. Ce declarație trebuie sa depun la ANAF? O pot face online sau trebuie sa merg personal? Menționez că nu am depus nimic încă. Mi s-au zis la momentul acordării CIF-ului că în termen de o luna am de depus o declarație.
2. Am nevoie de un contabil sau mă pot descurca fără? Am înțeles că este vorba de o contabilitate destul de ușoară.
3. Având în vedere că voi folosi o baza materiala proprie, aceasta poate fi trecută la cheltuieli?
4. Onorariul oferit de firma va fi suma bruta, eu va trebui să-mi plătesc taxele și impozitele. Când le voi achita? Anul acesta sau in 2021?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Discuție Norma de lucru
Bună ziua!
Un medic ce norma de lucru ar trebui să aibă? 7h/zi sau 8h/zi.
Conform Ordinului nr. 1375/2016 pentru modificarea si completarea Regulamentului privind timpul de munca, organizarea si efectuarea garzilor in unitatile publice din sectorul sanitar, aprobat prin Ordinul ministrului sanatatii nr. 870/2004, art 2, medicii lucreza 7ore/zi.
Este valabil și pentru cei care lucrează în sectorul privat? Sau aceia trebuie sa lucreze 8h/zi?
Am inteles. Pe mine m-ar fi interesat sa stiu daca as fi avut dreptul la prima de incadrare sau de instalare, dar inclin sa cred ca nu vom avea dreptul nici la ele. Va multumesc pentru raspuns.
Va multumesc pentru raspuns. Asa citisem si eu, insa incepand din aceasta toamna absolventii facultatii de medicina nu mai pot depune actele pentru somaj- deoarece noi am dat licenta in septembrie, avem examenul de Rezidentiat in noiembrie, iar din ianuarie suntem angajati. Cel putin asa mi s-a spus la Agentia de ocupare a fortei de munca Bacau - la biroul unde se depun actele pentru somaj si ca nici n-as avea dreptul la prima de incadrare sau instalare deoarece nu sunt somera nicio luna si nu conteaza ca voi lucra ca medic rezident la aprox.160km de domiciliul actual.
Buna seara!
Mi-ati putea spune daca absolventii Facultatii de Medicina pot primi somaj sau prima de instalare? Daca da, ce acte mi-ar trebui si unde ar trebui sa merg?
Am inteles ca de la absolvire, pana cand se angajeaza, dupa examenul de rezidentiat, nu mai sunt asigurati, trebuie sa-si plateasca asigurarile?
Va multumesc anticipat.
Daca celalalt sofer va primi vreo amenda? Am citit in constatare ca "cei ce obtin sau incearca sa obtina prin orice mijloace, pe nedrept, despagubiri de asigurare sau inlesnesc asemenea fapte se pedepsesc conform legii penale" si doream sa stiu ce specifica legea. Nu scrie numarul legii si nu am putut cauta. Va multumesc anticipat.
Buna ziua! In urma cu aproape 7 saptamani am avut o tamponare usoara (cand doream sa fac o parcare stanga cu spatele, pe o strada cu sens unic, la virajul volanului dreapta am atins spatele unei masini care m-a depasit). Nu l-am vazut. Cand am coborat sa vad cum l-am atins, au inceput sa claxoneze ceilalti soferi si am plecat cativa metri mai incolo pentru a discuta. In ziua aceea eram amandoi ocupati si am cazut de comun acord cu celalalt sofer sa ne intalnim a2a zi ca ii dau asigurarea mea. Am vazut atunci ca are tripla stanga spate sparta, iar masina mea nu avea decat o simpla zgarietura. Initial mi s-a parut ciudat ca i-am spart tripla ( n-aveam mai mult de 5km/h), dar recunosc ca m-am si pierdut pe moment, iar soferul celalalt m-a pus sa sciu pe o hartie ca "declar ca i-am spart tripla spate" si sa semnez. A2a zi am mers cu tatal meu sa vb cu soferul. Nu mai vroia sa mearga la asigurari, ci la magazin, ca el are de facut ITP-ul, sa-si inregistreze masina (mentionez ca era o masina primita prin donatie si avea nr.rosu din alt judet- el imi explica toate aceste lucruri pana am asteptat sa apara tatal meu- eu neavand niciun venit am apelat la tata, mai ales ca era titularul masinii). Pe drum si tata a observat ca are mai multe lovituri in bara din spate, in afara farului spart, dar soferul a zis ca sunt vechi. La magazin aflam ca ne costa 1000lei tripla si decidem de comun acord ca asteptam sa aduca o cunostinta de a celuilalt sofer o tripla din afara. Dupa vreo 3-4 saptamani ma suna si-mi spune ca n-a gasit. Sa-i dau bani pt tripla ca el are ITP-ul de facut si e vina mea. Eram plecata in judet si i-am zis ca la intoarcere mergem la asiguratorul meu- la daune. Zis si facut. Saptamana aceasta am mers la daune... Ce sa vezi? Bara spate a lui refacuta- ziceai ca e nou-nouta- singura problema ramasese tripla. Mergem la reconstituire- nu prea se potriveste bara mea cu tripla lui (diferenta de 10cm), la care soferul celalalt incerca sa explice ca prin propagarea lovirii s-a spart tripla. Nu prea credem(nici cel de la daune, nici eu), dar daca eu n-am fost atenta la locul accidentului asa-mi trebuie. Intre timp povesteste ca masina a fost cumparata de pe internet, din alt judet. Terminam actele...iar cu amenintari la adresa mea... Insa pe o declaratie am mentionat ca la reconstituire nu se potriveste lovitura: n-aveam cum sa-i ating cu bara mea ( partea dreapta) tripla lui stanga spate. Cand ajung acasa ma duce capul sa caut pe net masini vandute si descopar masinuta lui lovita, asa cum o vazusem in ziua accidentului si tripla sparta. Maine voi merge la asigurator sa-i arat anuntul si pozele... se potriveste perfect- si mi-e greu sa mai cred ca puteam s-o lovesc exact ca in poze- sper ca vor anula dosarul (macar cei de la Bucuresti), dar ar putea sa primeasca si amenda pentru fals in declaratii (asa e mentionat pe foia cu nr.dosarului)? Oricum a fost primul accident ( sper ca si ultimul) si am invatat atatea... Singurul lucru pe care l-as vrea e sa nu se aprobe dosarul si eram curioasa daca primeste vreo amenda? Va multumesc si ma scuzati ca am povestit atat, dar poate mai invata si altii ceva din neatentia mea de la locul accidentului (sa ma fi uitat macar daca era sticla pe jos)...