avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate MIctheo

Activitate MIctheo

Care este categoria/art. bugetara din care o institutie plateste unui angajat, reangajat prin hot.judecatoreasca, drepturile salariale din perioada de intrerupere ?
Prejudiciul este necesar a fi recuperat, dat fiind bani publici? De catre cine ? Daca pot fi mentionate articolele din codurile de procedura. Va multumesc.
Functionar public. Nu are varsta standard de pensionare. In schimb are conditii de vechime in munca conform anexei nr.5 din legea pensiilor pentru limita de varsta.
1. Neavand varsta standard de pensionare te poate obliga angajatorul prin dispozitie sa inchei raportul de munca cu institutia publica, avand decizie de pensionare limita de varsta?
2. Casa de pensie poate trimite ,inante de a primi tu ca angajat, notificare catre angajator a situatiei de incadrare ca pensie?
Multumesc
31 ani de munca fara nicunu supliment, din care 3 ani si 4 luni gr 1 100%, gr 2 3 ani 100%,, 5 ani facultate la zi, plus ca de mai pun si faptul ca am trait intr o zona cu poluare- . am 60 de ani impliniti. Conform unora nu mi se adauga nimic, decat atunci cand fac 62 de ani si 6 luni la limita de varsta. Ce este mai curios ca si de stai pana atunci, pensia este mai mica ca a unei femei de serviciu. Buna treaba. Ierati mi rabufnirea, dar pentru cei care au munci si muncesc nu exista niciun stimulent. Intrebarea este de ce nu pot iesi acuma? Da anticipata si cu penalizari. Si mai bine, nu ?!Va multumesc

Carp Mircea a scris:

Despre cati ani si grupa vorbiti ?
Veniti cu date concrete.

31 ani de munca fara nicunu supliment, din care 3 ani si 4 luni gr 1 100%, gr 2 3 ani 100%,, 5 ani facultate la zi, plus ca de mai pun si faptul ca am trait intr o zona cu poluare- . am 60 de ani impliniti. Conform unora nu mi se adauga nimic, decat atunci cand fac 62 de ani si 6 luni la limita de varsta. Ce este mai curios ca si de stai pana atunci, pensia este mai mica ca a unei femei de serviciu. Buna treaba. Ierati mi rabufnirea, dar pentru cei care au munci si muncesc nu exista niciun stimulent. Intrebarea este de ce nu pot iesi acuma? Da anticipata si cu penalizari. Si mai bine, nu ?!Va multumesc
Grupa de munca nu constituie vechime in munca? Adica daca ai 31 de ani curati, la acestia nu se adauga grupa? Adica ai exact vechimea in munca necesara sa iesi la limita de varsta, cat este in anexa nr.5 din Legea pensiilor..
1. Art.3 alin.1 din Ord.20/2016...exemplificare as dori...se aplica sau nu tuturor functionarilor publici care se incadreaza in prevederile art.3 alin.1?
2. Grila de salarizare functionar public consilier principal incepand din 2010 cu modificarile aferente...exemplificare rog.
3. In ce conditii nu se aproba promovarea mai putin cea cu calificativ sub "bine"? Care sunt etapele parcurse pana la examen de catre institutie si de catre salariatul ce vrea promovare?
Persoana cu dosar penal in instanta pe fond ...in curs ...are sau nu drept de a candida la o functie de consilier local ?
1. Angajat ca functionar public pe o pozitie in organigrama institutiei. management fonduri structurale
2. Responsabilitatile noile pe care mi le vor da fac obiectul unui post cu alte activitati specifice diferite de postul initial. control managerial intern
3. Cum este corect:
- se face anexa si se ataseaza fisei post initiale
- se schimba raportul de munca initial prin care mi s-a emis o decizie pe post..deci se va emite o alta decizie?
Exista diferenta intre un salariat incadrat pe servicii sociale publice si un salariat incadrat pe asistenta sociala ? Daca da rog a mi se indica prevederile legale intr-un caz si in celalalt. Va multumesc
1. Cum se interpreteaza art. 5 si art 6 din OUG 83/2014 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2015, precum şi alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice in cazul clar:
-grad 3 cl. 40 cu o vechime pana in 15 ani
- cu 01.05.2015 implinit 15 ani vechime.
2. Cum ar trebui sa apara pe fluturas- grad si clasa?
3.Care este procentul vechime? Art 5 si art 6 mentionat din OUG 2, 5 sau 5 %?