Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este categoria/art. bugetara din care o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este categoria/art. bugetara din care o institutie plateste ...

Care este categoria/art. bugetara din care o institutie plateste unui angajat, reangajat prin hot.judecatoreasca, drepturile salariale din perioada de intrerupere ?
Prejudiciul este necesar a fi recuperat, dat fiind bani publici? De catre cine ? Daca pot fi mentionate articolele din codurile de procedura. Va multumesc.
Nu are nicio legatura textele din procedura civila.

Art. 80 C.mun.
(1) In cazul in care concedierea a fost efectuata in mod netemeinic sau nelegal, instanta va dispune anularea ei si va obliga angajatorul la plata unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.

Prejuciciul poate fi recuperat de la persoana vinovata de concedierea anulata.