avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate just_me_cris

Activitate just_me_cris

Buna ziua am si eu o problema:
Am un spatiu(casa) care vreau sa modific partial destinatia din spatiu de locuinta in spatiu comercial. In partea dreapta am un vecin(este o firma care nu mai functioneaza dar are spatii mai multe date in chirie). Nici vecinul meu(firma care detine imobilul) si nici chiriasii (aproximativ 5 spatii comerciale) nu mi-au cerut acordul pentru a functiona. Acuma eu vreau sa-mi deschid o spalatorie auto si vecinul(firma care detine spatiul) nu vrea sa-mi semneze la notar acordul de modificare a destinatiei in spatiu comercial dar mi-a semnat acordul pentru infiintarea firmei.
Precizez ca intre gardul meu si cladirea vecina sunt aproximativ 2,5 metri (legea zice ca am nevoie de acord daca sunt mai putin de 60cm) dar pe aici vecinul are o poarta cu acces auto.
Nu fac lucrari de modificare a spatiului si la mine a functionat spalatorie auto aproximativ 6 ani pana acum.
Buna ziua, eu am o firma proprie de la care am demisionat pentru a ma angaja la o alta firma. Angajatorul acestei firme ma pus sa semnez un act cu clauze de neconcurenta. Mentionez ca eu pe firma mea inca prestez servicii unor firme in domeniul it, iar angajatorul mi-a interzis sa mai fac acest lucru chiar si in timpul liber. Eu pentru serviiciile prestate in timpul liber emit factura si chitanta.
Eu fac si mentenanta la pagini web lucru care mi se interzice si dupa incetarea contractului de munca. Eu nu voi putea lucra in domeniul it(mentenanta pagini web,creare pagini web, si service calculatoare) nici dupa ce imi voi da demisia?
Buna ziua am o nelamurire .. lucrez la o statie peco in ture de 12/24 .. 12/48 am 190 ore pe luna lucrte in mod normal si am un salar net de 850 lei

De curand mi sa spus ca voi fi penalizat cu 100 lei din salar deoarece in urma unui control inopinant sa gasit o abatere pe tura mea..abaterea consta in faptul ca eu aveam 1 flacon de suc in partea laterala a cladirii si cei de la control ia facut o poza.
Tin sa precizez ca nimeni nu mia spus ca nu am voie sa las flaconul de suc acolo care a fost vazut atat de sefi cat si de alti angajati mai vechi.
Pt acest lucru sefii au spus ca imi retin 100 lei din salar pt ca firma lor ar lua amenda in urma controlului.
Poate firma legal sa-mi retina acesti bani din salar? in contractul de munca si anexele aferente nu este precizat acest lucru si nici in fisa postului.
Va rog sa ma lamuriti..