avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Activitate viorikac

Activitate viorikac

Am doua popriri pentru acelasi creditor dar pt doua dosare executare,pt Prospero Capital.Am luat un credit de la Bancpost si totodata si un card credit in acelasi timp,deci dosare diferite.Intrebareea mea este daca fiind vorba de acelasi creditor mi se va retine 1/3 din pensie sau 1/2 si daca se mai tine cont si se mai scade ceva de ex.cos minim subzistenta.Va mult umesc.
Răspuns la discuția Prescriere credit bancar
Va multunesc.
Buna ziua,am lucrat la BCR pana in iulie 2013.Am avut un descoperit de cont pe care nu l- am achitat.Am primit azi o instiintare poprire pe pensie in conditiile in care nu am primit nici o notificare,somatie,etc timp de 6 ani de zile.Intrebarea mea este daca creditul s-a prescris si daca pot face contestatie la executare?Va multumesc.
Buna ziua,
Sotul meu este pensionat medical din anul 2004 avand o pensie de invaliditate de gradul 1 cu insotitor de 1210 lei.
Pe 29 august 2013 in urma prezentarii la comisia de expertiza ,neavand un referat i s-a facut trecerea la gradul 2.
Am cerut revizuirea si incepand cu 1 noiembrie a fost repus tot in gradul1.
Problema este ca in luna sept.a primit pensia intreaga de 1210 lei,in luna oct. nu a primit nici un ban iar in luna noiembrrie a primit suma de 700 lei din care 350 lei drepturi restante si 350lei pensia lunii curente,
Am fost la Casa de Pensii si mi s-a spus ca acum conform Legii nu stiu care (se recalculeaza?!)pensia lui va fi de 350 lei si ca pensia de insotitor o voi primi abia in ian.2014 retroactiv incepand cu 1 noiembrie data de la care s-a sistat.
Intrebarea mea este daca este posibil sa primeasca mai putin adica 350 lei in loc de 600lei,nu mi se pare normal,elar trebui sa primeasca pensia pe care a avut- inainte.Va rog dinsufkrt sa imi raspundeti,va multumesc.

Răspuns la discuția Coasigurare
Ce trebuie sa fac in acest caz? Ce acte trebuie si unde trebuie sa le depun?
Buna ziua,
As dori sa imi spuneti ce trebuie sa faca o persoana pentru a iesi de sub tutela intrucat vrea sa aiba un alt tutore, o alta persoana care sa il ingrijeasca.
Multumesc
Discuție Coasigurare
Buna ziua,
Nu realizez nici un fel de venit, as dori sa stiu daca sotul meu care are are pesie medicala ma poate trece ca coasigurat.
Multumesc.
Discuție Somaj/angajare
Buna seara,
Am lucrat pana in luna august 2013 in domeniul bancar. Mi s-a desfacut contractul de munca cu litera ,,a,,.As dori sa stiu daca pot primi ajutor de somaj si daca ma mai pot angaja .
Multumesc.