avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate Ioanappreda

Activitate Ioanappreda

Nu, nu are istoric cu legea, deci este posibil ca platind la termen amenda sa se injumatateasca interdictia?
A plecat de bunavoie.
Cred ca vreo trei ani. Deci nu exista nici o alta solutie? Exista vreo posibilitate de injumatatire a interdictiei?
Buna seara, am o cunostinta care a depasit dreptul legal de sedere pe teritoriul Romaniei, a plecat din tara, dar s-a intocmit un proces verbal pe numele lui, prin care trebuie sa plateasca o amenda. Intrebari, daca nu se plateste aceasta amenda ce se intampla? In ce conditii se mai poate intoarce pe teritoriul Romaniei, avand in vedere ca a depasit termenul legal cu 2 ani. Multumesc.
Buna ziua,
Am si eu niste intrebari cu privire la casatoria cu un cetatean strain.
Am citit despre ce documente sunt necesare, dar sunt nelamuriri..
In primul rand persoana respectiva este din Insulele Mauritius, nascut acolo, dar are rezidenta permanenta in Franta, ce documente sunt necesare ca sa se poata incheia casatoria aici in Romania.
Aaaaa......si inca ceva......nu stiu ce inseamna -" Dovada eliberata ori autentificata de misiunile diplomatice ori consulare acreditate în România, din care sa rezulte ca cetateanul strain îndeplineste conditiile de fond, cerute de legea sa nationala, pentru încheierea casatoriei în România"....:">....chiar nu stiu!!!!! . Multumesc si astept un raspuns.
Cu stima Ioana.
O zi buna in continuare.
Răspuns la discuția Contract de inchiriere
Multumesc.
Buna dimineata, acum 2 ani am incheiat un contract de inchiriere cu o firma de paza pentru un angajat al firmei, anul trecut am prelungit pentru inca un an, dar in august anul acesta, din motive personale am fost nevoita sa solicit chiriasilor sa paraseasca apartamentul. Conform contractului putem rezilia contractul pentru nerespectarea conditiilor ( neplata chiriei la timp, neplata intretinerii, etc....) , asa ca am solicitat acest lucru. Chiriasii au parasit apartamentul, dar au lasat in urma o factura neplatita de 3 luni la energia electrica, neplata intretinerii din aprilie pana in iulie.......
Am sunat persoana cu care am inchiriat contractul si am solicitat sa facem demersurile pentru rezilierea contractului si achitarea datoriilor, mi-a raspuns la telefon, o data , de doua ori, dar .....nu s-a intamplat nimic, nu a venit sa reziliem contractul.
Am trimis la firma respectiva o notificare despre acest lucru, prin email, prin fax.....dar nici un raspuns......, asa ca platesc impozit in continuare pentru niste bani pe care nu ii primesc...:((, a trebuit sa platesc energia electrica si intretinerea:((...
Nu stiu cum sa mai procedez, pentru a da firma in judecata este prea mult pentru mine ( costuri imense), si cred ca nu este prima data cand aceasta firma procedeaza asa!...Trebuie sa reziliez contractul cumva, dar problema este ..cum???. Multumesc!

O cunostinta a stat cu chirie intr-o camera, fara ca sa semneze vreun contract( deci, nedeclarat la fisc), a platit pentru trei luni in avans plus o garantie. Dupa o luna, chiriasul a plecat intr-o calatorie de afaceri si a lasat obiectele de valoare in acel apartament(camera).Dupa 3 saptamani s-a intors sa-si recupereze bunurile de valoare, dar...surpriza!!!!...proprietarul a schimbat yala si nu i-a dat voie sa intre. Chiriasul a sunat proprietarul cum ca are nevoie de bunurile personale, dar ...alta surpriza... proprietarul spune ca nu a lasat nimic acolo, a plecat cu tot ce a avut.Spune-ti-mi va rog , cum sa procedeze aceasta persoana sa-si poata recupera bunurile de valoare, neavand nici un document cum ca a locuit acolo. Multumesc.