avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate cosminblidari1982

Activitate cosminblidari1982

daca lucrez noaptea cu 30 minute mai putin pt a numi oferi spor de noapte au dreptul sami ia cele 2 ore si 30 de min acumulate in timpul celor 5 zile din suplimentare adica din simbata si duminica unde sint platit cu 176 la suta va rog astept si eu un raspuns pe tema asta
da aici am inteles dar daca angajatorul face acest lucru sami lase acea ora de lucru pe timp de noapte adica sa lucru mai putin cu o ora si sa ne ponteze doar o jumate de ora pe pontator este voie asa ceva si mai e o neintelegere ei noaptea ne ponteaza la 7 30 ore si ne pune sa recuperam la cite o saptamina in termen de 3 luni acele ore adica 2,30 per saptamina este in regula si mai e ceva in timpul zilei neau pus sa recuperam pauzele deci lucram de 6 la 14 .30 sint 8.30 si ne ponteaza doar 8 ore ii posibil asa ceva si pt timpul de noapte acele 2.30 mi le trage din suplimentare care sint platite cu 176/100 eu cred cai o jegmaneala pe fata sau dinsii cred ca noi nu prea stim legile cred
mai am o intrebare cite ore trebuie lucrate pe timp de noapte ca sa primesc sporul de noapte
buna ziua am si eu o intrebare muncesc la o firma si nea schimbat orele de lucru dar numai verbal fara a ne da vreun act aditional nimica in loc de 8 ore pe timp de noapte lucram doar 7 ore noaptea si ziua neau bagat sa recuperam pauzele deci ar fii 8.30 ore dar miau spus cei care ne ponteaza ca noaptea ne ponteaza 7,30 si ziua doar 8 si tot timpul cind prindem schimbul de noapte ne baga la sfirsit de saptamina cite 2,5 ore de recuperat pe termen de 3 luni si in loc sa ne taie din ore normal ne taie din suplimentare tot timpul ceea ce nu mi se pare corect ca orele de la suplimentare nu sint platite la fel ca si orele normale sint multe persoane care nu vin la suplimentare si vad ca nu lea tras nici un ban cum se poate imi dati si mie va rog niste inf si cum pot rezolva acest furt care il face aceasta firma multumesc anticipat o zi buna