avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate aleandruStoian

Activitate aleandruStoian

Buna ziua locuiesc la etajul 4 iar acum cu ploile imi ploua in casa , in baie a facut scurt circuit firul de curent ,pe hol imi ploua deasupra tabloului electric , in bucatarie ploua exact deasupra becului si risc sa faca scurt circuit si in bucatarie. In baie ploua pe coloana si ajunge pana la vecina de sub mine si aceasta ma ameninta ca ma da in judecata ca o inund, am incercat sa ii explic problema de ce este apa ca eu am fost plecat 2 zile de acasa si din cauza ploii se scurge pe coloana in baie dar aceasta nu a vrut sa inteleaga si mi-a adus injurii, mi-a jignit si parintii , a adresat mai multe cuvinte jignitoare asupra mea si a parintilor mei. Eu am informat administratorul blocului a spus ca o sa se rezolve cand timpul de afara va permite , asta o spune de 2 luni de zile. Intrebarile mele sunt urmatoarele poate sa ma dea in judecata vecina pentru o problema a blocului doar pe mine , pot sa o dau in judecata pentru injurii daca o inregistrez cand mai ma jigneste pe mine sau membrii familiei mele in caz ca nu intelege ca este o problema a blocului si ultima intrebare daca repar pe banii mei acoperisul am sanse sa ii recuperez de la asociatia de locatari ? Va multumesc anticipat
Buna seara , asigurarea costa 720 de lei pe 6 luni daca o fac pe numele meu , tinand cont ca aceasta se face pe seria masinii si numarul de inmatriculare, daca as trece alta persoana ca utilizator si as face asigurarea pe numele altei persoane dar masina fiind aceeasi aceasta asigurare ar fi valabila sau nu ?
Buna seara as dori si eu sa stiu daca un contract de vanzare cumparare auto scris de mana este valabil ?
buna ziua revin cu un update am vorbit cu proprietarul trecut in civ si in talon acum daca merg la brasov sa fac cu el actele de vanzare cumparare si restul de ce mai e nevoie pot inscrie masina , cel care mi-a vandut masina mie si cel care ar fi cumparat-o de la el este cu totu si cu totu alta persoana, persoana care mi-a vandut masina este un prieten cu cel care a cumparat masina de la cel proprietarul din brasov iar acesta care ma pacalit pe mine a mai pacalind alti 4 oameni pana in mine
am gasit proprietarul din acte sta in brasov in codlea el a zis ca nu poate sa ma ajute dar daca merg la el sa imi faca contract v-c si sa imi dea dovada ca a radiato si ce imi mai trb se poate rezolva problema ?
deci daca semneaza proprietarul din acte este in regula ? este vorba de un volkswagen golf 3
imi cer scuze ca am scris fara sens dar sunt un pic panicat deoarece nu mai pot da de cel care mia vandut masina, in actele masinii apare ca proprietar un domn din brasov cel de la care am cumparat eu masina nu este trecut, daca ar fi sa vorbesc cu domnul din brasov sa imi faca contract de vanzare cumparare si sa imi dea si fiscalul se poate cu raspunderea ca sa platesc pana la urma eu impozitul pentru perioada 2010-2013 . Proprietarului din acte am vazut la curtea de apel ploiesti ca i-a fost intentat un proces pentru rovinieta de la CNADNR
Buna seara sambata am cumparat un autoturism de la o persoana dar acesta nu a facut contract de vanzare cumparare pe motiv ca e tarziu nu mai avem unde sa facem acuma si a ramas pe luni , mi-a dat talonul , C.I.V. si cheile iar contractul si chitanta de la taxa de mediu urma sa mi-o dea luni. Acum lam sunat astazi are telefonul inchis toata ziua la avut inchis eu acum ce pot face ? El nu este trecut in actele masinii este doar vechiul proprietar cel care a si inscriso iar in talon la instrainat nu este trecut nici o persoana , acum daca eu vb cu proprietarul trecut in acte sa fac cu el contract vanzare cumparare asumandumi responsabilitatea sa platesc eu impozitul 2010-2013 se poate face asa ceva sau nu ?