avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters302543

Activitate ContSters302543

Răspuns la discuția Amenda Administrativa
Multumesc
Răspuns la discuția Amenda Administrativa
am uitat sa va intreb ceva ma scuzati , si daca nu am primit nimica acasa , unde pot merge sa vad cat este ,adica pot verifica undeva si sa o platesc tot acolo ? cineva mi-a spus ca la circa financiara din galati sa incerc ca in judetul galati am buletinul
Răspuns la discuția Amenda Administrativa
multumesc de raspuns domu avocat razvan , si daca nu o platesc in termenul asta mi-o pune la impozit la locuinta unde am facut buletinul ?
Am fost acuzat impreuna cu niste prieteni (aceastia au primit instiintare cu o amenda administrativa insa nu am mai luat legatura cu ei deoarece am vrut sa scap de anturaj) pentru o cauza penala si din cate mi-au spus ei si mi-sa spus si cand am fost la ultima declaratie la politie cu avocatul din oficiu am primit doar o amenda administrativa. Insa am 2 intrebari .
Eu nu am primit nimica acasa , o instiintare ceva si as vrea sa stiu unde pot vedea ce amenda am luat si pana cand o pot platii (stiam ca cea penala trb platita intr-un an dar aceasta nustiu) :sorry::sorry:#-o#-o#-o
Si a doua intrebare este daca va aparea in cazier aceasta amenda administrativa.
Va multumesc anticipat.
va multumesc tuturor pentru ajutor , am primit o amenda administrativa toti inculpatii si am ascultat sfatul dumneavoastra si sunt foarte multumit de aceasta amenda doar ca as mai avea o intrebare , in cat timp trebuie platita aceasta amenda , si unde pot sa vad cat este ca nu am primit acasa pana acum (cineva mi-a spus ca la o circa de finante sau ceva de genu ) dar toti ceilalati au primit si au spus ca mi-sa dat si mie ! Multumesc anticipat
(Amenda este administrativa, deci nu este in cazier)
Domnu Lascoschi deci nu aveam de gand sa spun asa ceva (ca am fost batut, plus ca asta se intamplase in seara resp cand s-a spart magazinul dupa ce acea patrula ne-a luat la sectie la " declaratii ") , dar am semnat la politie incetarea urmariri penale sau neinceperea urmariri penale parca numai stiu sigur ce mi-a zis dansul ( dupa cum mi-a zis acel avocat din oficiu ) dar apoi mi-sa spus ca nu o sa mai fiu chemat . O sa fiu achitat de catre domnul procuror sau tot o sa ajung in instanta deoarece nu vreau sa mai am treaba cu asa ceva sunt linistit la casa mea acum . Multumesc astept raspunsul dumneavoastra .
Buna seara ma numesc Alex o sa incep prin a va spune exact ce am declarat la politie .

Subsemnatul ****** ****** ******* fiul al lui ****** si al ******** nascut la data de **.**.****.
Declar urmatoarele . In seara de 05.06.2010 la ora 11 am iesit afara in cartier la insistenta prietenilor mei : ****** ****** si ****** ***** dupa care am plekat spre sala de calcutoare Forte Force dupa care la ora 1 am plecat de la sala de jocuri si am mers pe strada cu ( 5 nume dar nu mai stau sa pun *** ) la care inculpatul **** *****
ne-a propus sa spargem un magazin afla la parterul unei vile . Eu cu ***** ***** si cu **** ***** am refuzat spunand ca nu dorim sa participam si ca mergem la o scara de bloc alaturata si ca nu vrem sa facem nimik altceva . Dupa 10 minute ceilalti trei ***** , ***** si ***** au venit la noi cu cateva bidoane de bere si suc din care am gustat si noi . Dupa aceasta am plecat de la acea scara indreptandune spre scoala 6 si am fost opriti de o patrula de jandarmi , care a chemat politia si am fost dusi la sectie unde am stat intre orele 01.30. pana la 01.45 pentru declaratii .(asta nu este adevarat ca ne-au tinut pana la 7 dimineata , normal nu ar fi trebuit sa declar cum au zis ei dar mai máncam 1 ora bataie daca nu scriam asa ) .

ASTA ESTE DECLARATIA DATA DE MINE . Eu am inteles ca am fost scos de sub urmarire penala si urmeaza sa mi-se acorde o amenda administrativa ( daca puteti sa imi explicati ce este ) asa mi-sa zis la ultima declaratie de la avocatul din oficiu si de la domnul politist ce ancheteaza cazul . insa eu nu sunt de acord cu aceasta amenda si as dori sa fac recurs sau ceva in genu , plus ca eu credeam ca ei glumeau si nustiam ca , chiar au spart acel magazin . am aflat asta debea la sectia .

Intrebarea mea este daca fac recurs pot sa ies nevinovat , pentru ca nu ma consider si sincer as vrea si un test poligraf care am inteles ca se va face daca il cer prin avocat instantei . Precizez ca aveam 15 ani si am mai fost condamnat pentru o fapta pe care o recunoscusem si as recunoasteo si pe asta daca as fi .
Camerele de luat vederi au surprins doar pe cei 3 care au venit cu bidoanele .
am revenit , am fost la declaratii cu avocatul din oficiu si mi-sa spus ca am fost scos de sub urmarire penala si voi primii o amenda administrativa de minim 1000 de lei parca . intrebarea mea este daca voi primi ceva acasa inca o citatie sau daca in amenda va scrie pentru ce este pentru ca nu vreau sa afle familia mea de acest lucru , precizez ca o achit imediat ce o voi primi . astept un raspuns multumesc.
toti au declarat in felul in care am zis eu ...un avocat mi-a spus ca pot primi o amenda sau o pedeapsa cu suspendare in cel mai rau caz
Pot fi condamnat pentru ceva ce nu am facut ? Buna ziua ma numesc Alex. Acum 3 ani cand aveam 15 ani am fost cu niste prieteni la o sala de jocuri iar apoi cand am plekt de akolo noaptea ) ne-am intalnit cu alti amici care au spart un magazin ( precizez ca am baut din sucul pe care ei il furasera fara sa stim ca e furat ) dar noi nu am stiut acest lucru , iar la un momentdat am fost opriti de o patrula de jandarmi pe drum si dusi la sectia de politie respectiva , ne-au fost luate declarati i, iar toti am declarat acelasi lucru ca eu si cu cei doi prieteni ai mei ne-am intalnit cu ei dupa ce am plekt de la sala de jocuri fara a stii ca ceilalti au facut ceva ilegal asta au declarat si cei care au facut acest lucru ). prietenii mei au fost si batuti .. insa nu au reclamat au lasat- o asa , intrebarea este : - Pot sa fiu condamnat intr-un fel in acest caz ? Deoarece acum sunt si major si nu vreau sa platesc pentru ceva ce nu am facut ?!