avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai9o

Activitate Mihai9o

Discuție Recuperare bani
Buna ziua,
Am platit un avans unei societati pentru a achizitiona un produs. Intre timp m-am razgandit si vreau sa stiu daca pot sa recuperez avansul dat. Mentionez ca am factura si bonul fiscal in original. Pot recupera banii? Daca da spuneti-mi ce trebuie sa fac.
Multumesc anticipat!
Buna ziua, as avea si eu 2 intrebari.
1. Am fost la ANRP cu documentele pe care le am pentru a afla daca s-au ridicat banii din dosar. Mi s-a cerut hotararea de la prefectura. Peste ceva timp am fost iar la ANRP cu acea hotarare si cei de acolo mi-au dat nr dosarului depus la dansii si mi-au spus ca banii respectivi nu au fost ridicati si ca mostenitorii ar fii trebuit sa intre in posestia banilor in 1-5 ani de la hotarare. Mentionez ca dosarul este depus din 2002 si hotararea este din 2007 si nici pana in prezent nu sunt banii ridicati, ce este de facut in privinta asta?

2. In hotararea de la prefectura nu sunt trecuti toti mostenitorii, ce trebuie sa faca cei care nu sunt mentionati in hotararea respectiva pentru a putea beneficia de banii respectivi?
mikylaur a scris:

Mihai,cei de la starea civila au arhiva

Au arhiva cu hotararile de divort?
Care arhiva? Persoana respectiva, nu mai tine mine la ce tribunal a divortat. Cei de la starea civila nu au nici o hotarare.
Buna seara. Vreau sa stiu daca pot afla raspunsul la urmatoarea intrebare.
Cum pot obtine o copie dupa hotararea judecatoreasca de divort. Mentionez ca divortul a avut loc in anul 1965 sau 1966, persoana care a divortat nu mai tine minte la ce tribunal a fost si nu mai are hotararea de divort, a pierdut-o.

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.
Răspuns la discuția Act aditional
Va multumesc pentru raspunsurile acordate
Răspuns la discuția Act aditional
Si daca nu semnez imi pot pierde locul de munca?
Discuție Act aditional
Buna ziua, ma numesc Mihai. De cateva saptamani firma noastra are un al doilea actionar. Dansul vrea sa treaca tot personalul la 8 ore (adica sa lucram o zi cu o zi, de dimineata pana seara si a doua zi sa fim liberi) si sa ne scada si salariile printr-un act aditional. Eu daca nu sunt de acord cu modificarile facute de el si nu semnez actul aditional se mai modifica contractul de munca actual? Imi pot pierde locul de munca?