avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate Zirka

Activitate Zirka

va spun mai concret: azi mi-a fost refuzata cerere de suspendare activitatii (incepand de azi am cerut) pe motiv ca directorul e plecat si vine tocmai lunea viitoare. explicatia lor: dc mi-ar accepta cererea de azi iar directorul ar semna decizia de suspendare tocmai de luni ar trece multe zile pana la inregistrare si firma ar risca sa ia amenda... Mi se pare cam aiurea dar nu cunosc procedurile. are vreo noima ce mi s-a spus??. multumesc!
Buna ziua, as dori sa depun maine cerere de suspendare activitatii incepand tot cu ziua de maine, este vreo problema? ar trebui sa fie depusa mai din timp? si cate zile nu ar trebui depasite pentru inregistrarea cererii la ITM? multumesc!
multumesc!
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca stimulentul de insertie (obtinut in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului) sa ia in calcul in stabilirea nivelului indemnizatiei de crestere copilului. Multumesc!
Buna ziua, as dori sa stiu daca se ia in calcul pentru indemnizatia de crestere copil si sporul de insertie (pe care am avut in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului). Multumesc!
Da-da, exact la asta m-am referit! Va multumesc din suflet!
Buna ziua, as dori sa stiu daca este in regula sa obtin venituri in timpul concediului prenatal sau postnatal? Urmeaza sa primesc niste bani din drepturi de autor cand deja voi fi in prenatal (cel tarziu in postnatal) si vroiam sa fiu sigura ca nu imi afecteaza indemnizatia pentru cresterea copilului. Cu primul copil am aflat de la functionara care primea dosarul ca de fapt puteam sa obtin venituri pana in momentul in care depuneam dosarul pentru indemnizatie la primarie iar acum vreau sa ma asigur daca e asa, daca nu s-a schimbat ceva. Va multumesc!
Va multumesc!
Buna ziua, am optat pentru concediu de crestere copilului de 1 an (se implinesc pe 4 iunie). Tinand cont ca tatal este obligat sa stea 1 luna cu copilul (dc vrea, dc nu - oricum eu nu mai sunt platita) cand ar trebui sa ies la servici ca sa beneficiez de sporul de insertie? Mai exact, daca ies pe 29 aprilie (cu 1 luna si 6 zile mai repede decat 1 an) - e bine, ma incadrez pentru primirea sporului?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua, am lucrat inaintea nasterii copilului la un angajator si am realizat suplimentar venituri din colaborari (erau drepturi de autor cu contracte semnate lunar) si drepturi de autor fara contract realizate chiar la angajator (era platite pe state de plata). va rog sa-mi spuneti ce adeverinta trebuie sa depun pentru intocmirea dosarului de indemnizatie pentru cresterea copilului in cazul acestor venituri suplimentare in afara salariului? Este acelasi adeverinta tip care ne dau la primarie si acolo se specifica colaboratore - drepturi de autor sau ppur si simplu aduc adeverinta din fiecare institutie cu lunile si sumele realizate (cu specificarea venitului net si brut) ?

Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.!