avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Activitate emiliac

Activitate emiliac

Răspuns la discuția Intrebare-certificat de casatorie
La tribunalul care l-a retinut ... ?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.

Mama mea a decedat anul trecut. Succesiunea inca nu a fost dezbatuta. Sunt singura mostenitoare iar acum imi expira buletinul. Avand in vedere ca locuiesc la adresa din buletin de aproape 20 de ani il pot reinnoii fara sa fac succesiunea? Mentionesz ca nu eu sunt proprietarul imobilului, mama mea este.

Cum pot sa faca sa imi reinnoiesc buletinul fara sa fac succesiunea?

Astept parerile dumneavoastra.

Cu stima,
Emilia C
Răspuns la discuția Testament
Multumesc frumos pentru raspuns.

Nu exista alti mostenitori.


Multumesc,
Emilia

Răspuns la discuția Testament
Multumesc frumos pentru ajutor.
Răspuns la discuția Testament
Multumesc frumos pentru raspuns dar ce ma fac cu problema:
- intre pagina 1 (acolo unde doamna S a scris cu mama dumneaiei care ii spunt dorintele) si pagina 2 ( acolo unde pe o coala albla separata de pagina 1 doamna avocat a scris de mana o incheiere de autentificare) nu exista nici o legatura. Pe prima pag nu exista numar si nici stampila doamnei avocate. Este pur si simplu o hartie scrisa de mana doamnei S.
Eu sincer nu inteleg nici de ce doamna avocat nu a inregistrat si prima pag. In fata pag. 2 poti pune orice hartie, corect?

Discuție Testament
Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat avand in vedere situatia de mai jos:

In mai 2011 mama prietenei mele, doamna S pe patul de spital, in prezenta a 2 martori si 1 avocat i-a lasat acesteia printr-un testament scris de mana intreaga avere.

Probleme:
- testamentul este scris de mana
- doamna S nu este mama biologica a prietenei mele, ea nu a fost infiata. A fost luata de suflet asa cum se zici din popor.
- se pot incheia testamente in prezenta unui avocat? Aceste sunt autentice?
- intre pagina 1 (acolo unde doamna S a scris cu mama dumneaiei care ii spunt dorintele) si pagina 2 ( acolo unde pe o coala albla separata de pagina 1 doamna avocat a scris de mana o incheiere de autentificare) nu exista nici o legatura. Pe prima pag nu exista numar si nici stampila doamnei avocate. Este pur si simplu o hartie scrisa de mana doamnei S.
Eu sincer nu inteleg nici de ce doamna avocat nu a inregistrat si prima pag. In fata pag. 2 poti pune orice hartie, corect?
Va rog sa ma sfatuiti ce este de facut in acest sens pt. a putea face succesiunea.

Raman in asteptarea raspunsurilor dumneavoastra.

Cu stima,
E