Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Intrebare-certificat de casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Intrebare-certificat de casatorie

Buna
Daca ma poate indruma cineva......Eu in 2006 am divortat,iar certificatul de casatorie a ramas la Tribunal,am primit doar sentinta,adica desfacerea casatoriei.
Acum mi s-a solicitat undeva certificatul de casatorie si cand am spus ca mi-a fost retinut la dosar,mi s-a spus ca certificatul trebuie sa existe cu mentiunea (stampila) "divortat" si ca am dreptul sa cer eliberarea documentului sub forma aceasta.
Intrebarea mea este UNDE pot sa depun o asemenea cerere??
Va multumesc
La tribunalul care l-a retinut ... ?
Cererea o depuneti la starea civila unde v-ati casatorit. Daca sunteti cu domiciliul in alta localitate decat cea in care ati incheiat casatoria puteti depune cererea la starea civila de la locul de domiciliu. Nu uitati sa specificati in cerere ca doriti sa obtineti un nou certificat de casatorie dar care sa cuprinda mentiunea de divort.