avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1691 soluții astăzi
Forum Activitate ramco13

Activitate ramco13

Buna ziua,

Si eu ma aflu intr-o situatie in care am sedii pe apartament. Ideea a fost ca am cumparat acest apartament in 2011 prin programul prima casa. La nici cateva saptamani dupa ce m-am mutat, am inceput sa primesc plicuri pentru 2 firme, citatii samd. Am aflat astfel ca la adresa mea exista 2 sedii de firma si un contract de comodat care expira in 2019 (info obtinuta de pe ONRC). De la un amic avocat, am aflat ca contractul de comodat nu ar fi fost inregistrat la OCPI, motiv pentru care nici nu exista sarcina pe apartament. Din 2011 si pana in prezent, vechii proprietari imi spun ca isi vor schimba sediul si tot nu o fac. Probabil nu vor, pentru ca au inca acel contract de comodat valabil si nu vad sensul sa faca o cheltuiala degeaba. I-am amenintat cu instanta si au fost foarte calmi si mi-au zis ca sunt libera sa o fac. Indiferenta lor la aceasta amenintare ma face sa-mi pun semne de intrebare. Daca merg in instanta pentru radierea sediilor, pot sa pierd si ei sa se mute efectiv la mine in apartament (din rea-vointa) ? Ce as putea sa fac in situatia asta ? Sa mai rabd 3 ani ? Daca oare se intampla ceva si vor vrea sa vina peste mine sa functioneze fizic acolo ?

Multumesc !
Răspuns la discuția 2 firme in acelasi apartament.
Buna ziua. Imi cer scuze daca nu scriu exact unde trebuie, dar nu mai stiu ce sa fac. Din 2011 de cand am cumparat un apartament, ma chinui sa-i fac pe fostii proprietari sa-si schimbe sediul social la cele 3 firme inregistrate la adresa mea. De fiecare data imi spun ca o vor face, ca mai dureaza o luna, dar au trecut deja 2 ani. Mai nou, si-au schimbat denumirea uneia dintre firme, dar sediul nu. Efectiv ma exaspereaza acest lucru. Am vorbit cu cei de la Reg Comertului, dansii mi-au zis ca ii pot da in judecata pentru acest lucru. Sincer, nu-mi arde de o judecata cu ei si cu nimeni altcineva. Pur si simplu nu inteleg cum as putea sa-i fac sa-si schimbe sediul social. Exista vreo sansa sa anunt pe cineva, undeva ca acel apartament imi apartine in urma tranzactiei de vanzare-cumparare si ca cele 3 firme nu isi au cu adevarat sediul acolo ? Multumesc si sper ca ma veti ajuta cu un sfat.
Buna ziua. Am si eu o mica intrebare. Compania in care lucrez mi-a propus un job intr-un alt departament, dar fara a-mi fi prezentate initial toate spetele. La sedinta pe care am avut-o ieri si in care mi s-au stabilit ultimele detalii, dintr-o intamplare s-a adus in discutie problema incadrarii mele. Atunci am aflat ca postul a fost restructurat de curand si nu stiu exact cum vor reusi sa ma incadreze pe mine. Se gandesc la posibilitatea sa fiu incadrata fictiv pe o alta functie, dar in acest caz ar fi o problema, pentru ca salariul nu s-ar mai justifica, pentru acel post fiind salarii mult mai mici. Au ramas sa discute la HR si sa mi se dea un raspuns. Nu stiu ce sa fac. Inteleg ca pot sa reinfiinteze postul daca fostul coleg a fost concediat din motive ce nu tin de natura lui. Dar daca ar fi asa, atunci de ce isi fac griji ca nu pot sa ma incadreze corespunzator ? Oare pentru ca a fost o concediere colectiva ? Am aflat ca in acelasi timp in care s-a restructurat acest post, a mai fost restructurat inca unul, din acelasi departament. Nimeni nu-mi spune nimic aici si sincer, imi este teama acum sa accept postul. Ce ma sfatuiti sa fac ? As aprecia din suflet ajutorul dvs. Credeti-ma ca astept cu sufletul la gura un raspuns, pentru ca saptamana aceasta ei vor sa incep deja treaba pe noul post si vreau macar sa stiu ce ar trebui sa fac. Macar sa stiu daca iau decizia buna de a accepta sau e cazul sa refuz oferta lor..