Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale 2 firme in acelasi apartament.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

2 firme in acelasi apartament.

Buna ziua. Am un SRL care are sediul social intr-un apartament de bloc, apartamentul avand 2 camere. Apartamentul este proprietatea parintilor. Cand am infiintat firma nu am mentionat si o camera, spre exemplu camera 2 a apartamentului. Tatal meu vrea sa isi deschida si el o firma. Poate face asta la aceeasi adresa? Va multumesc.
Se poate. Proprietarii apartamentului trebuie sa dea o declaratie autentica de nesuprapunere a spatiilor rezervate celor doua firme.
Da, de principiu din ce ziceti nu par sa existe probleme.
Sa inteleg ca in principiu merg 2 firme pe un singur apartament? Am citit pe un site ca se poate inregistra a doua firma pe aceeasi adresa daca unul din actionari este actionar la ambele firme. Mentionez ca eu am firma mea iar la a doua eu nu voi avea nici o legatura. Mentionez ca e vorba doar de sediu social, firme fara angajati. Va multumesc.
Se poate.
Cititi art. 17 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata, asa cum a fost modificata prin OUG 54/2010:
Art. 17. - (1) La autentificarea actului constitutiv in cazurile prevazute la art. 5 sau, dupa caz, la darea de data certa a acestuia se va prezenta dovada eliberata de oficiul registrului comertului privind disponibilitatea si rezervarea firmei si declaratia pe propria raspundere privind detinerea calitatii de asociat unic intr-o singura societate cu raspundere limitata.
(2) Notarul public va refuza autentificarea actului constitutiv sau, dupa caz, persoana care da data certa va refuza operatiunile solicitate, daca din documentatia prezentata rezulta ca nu sunt indeplinite conditiile prevazute la alin. (1).
(3) La inmatricularea societatii comerciale si la schimbarea sediului social se va prezenta la sediul oficiului registrului comertului:
a) documentul care atesta dreptul de folosinta asupra spatiului cu destinatie de sediu social inregistrat la organul fiscal din cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala in a carui circumscriptie se situeaza imobilul cu destinatie de sediu social;
b) un certificat emis de organul fiscal prevazut la lit. a), care certifica faptul ca pentru imobilul cu destinatie de sediu social nu a fost inregistrat un alt document ce atesta cedarea dreptului de folosinta asupra aceluiasi imobil, cu titlu oneros sau gratuit, ori existenta altor contracte prin care s-a cedat dreptul de folosinta asupra aceluiasi imobil, dupa caz;
c) in cazul in care din certificatul emis potrivit lit. b) rezulta ca sunt deja inregistrate la organul fiscal alte documente care atesta cedarea dreptului de folosinta asupra aceluiasi imobil cu destinatie de sediu social, o declaratie pe propria raspundere in forma autentica privind respectarea conditiilor referitoare la sediul social, prevazute la alin. (4).
(4) La acelasi sediu vor putea functiona mai multe societati numai daca imobilul, prin structura lui si suprafata sa utila, permite functionarea mai multor societati in incaperi diferite sau in spatii distinct partajate. Numarul societatilor comerciale ce functioneaza intr-un imobil nu poate depasi numarul de incaperi sau spatii distincte obtinute prin partajare.
(5) Informatiile privind calitatea de asociat unic si indeplinirea conditiilor privind sediul social se inregistreaza in registrul comertului pe cheltuiala solicitantului.