avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate IanosiBea

Activitate IanosiBea

Si inca o intrebare!
Daca ma intorc la vechiul loc de munca cat timp sunt obligata sa stau ca sa-mi recunoasca astea 2 ani de concediu de crestere copil?
Multumesc
Buna ziua!Am si eu urmatoarea situatie:
In august fetita mea implineste 2 ani asta insemnand ca eu trebuie sa ma intorc la serviciu!Imi doresc sa ma angajezi altundeva,am si gasit un alt loc de munca,dar problema este ca ar trebui sa incep din 1 Iunie!
Sotul meu are Pfa asa ca nu efectueaza concediul de crestere copil de o luna,asta insemnand ca eu voi fi obligata sa ma intorc la munca cu o luna mai repede(Iulie)!
Oare se poate rezolva sa ma intorc si mai repede,ca sa nu pierd noul loc de munca,si in aceeasi timp sa ma demisionez de la vechea loc de munca?
Multumesc anticipat!
Buna!!

Daca tatal are pfa e obligat si el sa-si ia concediu o luna,sau cum se procedeaza in aceasta situatie??:sorry:

Multumesc!
Buna.

Ma numesc Bea,si am o fetita de 2 luni.In data de 20 octombrie mi s-a terminat concediul medical(postnatal),si as dori sa depun actele pentru indemnizatie de crestere a copilului.Oare ar fi trebuit sa depun cererea de suspendare a contractului de munca inainte sa se termine concediul sau ajunge daca depun de acum incolo??

Astept raspunsul.

Multumesc.