avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate luissiana

Activitate luissiana

Va multumesc frumos.
Nu am gasit preveerea referitoare la nr angajatilor. De ce 2? De ce este necesar si arhivar din moment ce documentele sunt pastrate la beneficiar ( nu exista depozitare la sediul SC ci doar activitatea de arhivare care se face la sediul bebeficiarului.
Răspuns la discuția Despre un eventual partaj
Se poate proceda la partajarea bunurilor comune, prin buna invoiala, la notar. Cat despere taxele acestuia doar el va poate edifica concret. Mergeti la un notar din localitatea Dvs, expuneti-i situatia si valoarea bubului (casa la rosu) si va va spune ce taxe se percep.
Răspuns la discuția Paratul nu a depus intampinare
in principiu pierde dreptul de a se apara prin intampinare dar o poate face pe cale orala la termen. Tot in principiu nu are relevanta daca cineva poate sau nu poate "sustine un proces" odata ce a fost citat. E reclamant, e parat? poate renunta la judecata si va puteti intelege amiabil. Despre ce fel de proces este vorba si care e de fapt intrebarea Dvs, nu se poate raspunde decat daca se stie daca adeverinta are vreo relevanta in dosar.
Răspuns la discuția Despre un eventual partaj
se poate face partaj si fara divort. se mai poate sa schimbati regimul matrimonial intr-un regim al "separatiei de bunuri" urmand ca de atunci incolo fiecare sa ramana cu ce achizitioneaza. La schimbarea regimului se face tot un fel de partaj in care se specifica ce si cat detine fiecare.
Buna ziua,
Serviciile de arhivare/arhivistica oferite de o societate privata la exclusiv sediul tertilor (respectiv CAEN 9101 si 1814), trebuiesc autorizate de Arhivele Nationale?Multumesc.
nu, intrebarea era daca am Obligatia sa imi angajez unul. Pe citatie s-a facut referire la art. 90 si vreau sa stiu in ce scop; informativ sau obligatoriu.
Va multumesc ambilor pentru precizari insa daca doreste sa ma ajute cineva cu un raspuns as aprecia foarte mult daca raspunsul ar fi la intrebarea initiala si anume "poate fi acesta un caz in care asistenta juridica este obligatorie?" (ma refer in special la litera b) caci lit. a) nici nu intra in discutie. Multumesc foarte mult.
pai da, asa s-a si formulat, ca actiune in constatare a reabilitarii de drept. in fine, Intrebarea era daca este obligatorie reprezentarea.
Am depus o actiune pentru constatarea reabilitarii de drept (pedeapsa fiind amenda penala, termen trecut, amenda si cheltuieli achitate). Am primit citatie in vederea prezentarii in camera de consiliu. Am urmatoarele doua nelamuriri: De ce pe citatie se prevede ca obiectul dosarului este art.527 reabilitarea judecatoreasca , daca ea este de drept? si de ce se face referire la art. 90 NCPP? este doar informativ sau s-ar putea incadra in al. b) adica "cand organul judiciar apreciaza ca este necesar". Precizez ca, condamnatul nu se incadreaza in prevedire art. 90 lit. a. Pe citatie este specificat < Mentionam ca:Partea citata are dreptul la reprezentare......+ prevederile art 90 si 93> Deci este in acest caz reprezentarea condamnatului obligatorie?Sau poate fi?Multumesc.
Discuție Timbrare cerere
Buna ziua,
cerea de constatare a reabilitarii de drept de timbreaza cu 100 lei ca fiind cerere pentru constatarea existentei sau inexistentei unui drept nepatrimonial ? Se achita la oficiul postal sau la trezoreria din judetul respectiv?
Multumesc.