avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1936 soluții astăzi
Forum Activitate babici93

Activitate babici93

Tin sa mentionez ca am fost tras pe dreapta pe nedrept! depasirea pe care zice politistul ca am efectuat-o ,am fost obligat sa o fac din urm motiv: aveam doua masini in spatele meu si una in fata mea , cele doua din spatele meu au tras pe dreapta , iar cea din fata mea cand a observat ca cele doua sunt oprite, ca incercat sa efectueze si el manevra de oprire,semnalizand dreapta, dar nu a avut unde. Tot am mers asa vreo 500 de metrii , el avand semnalizarea dreapta pusa , si mergand cu 20 de km/ora.. cand la un final s-a oprit, mai mult pe partea carosabila,in timp ce l-am depasit/ocolit ,in fata a a fost un echipaj de politie , care a vazut tot. Nu am mai putut da in spate , si am continuat depasirea, am fost oprit pe dreapta , dl agent nu a vorbit deloc politicos cu mine , nici nu mi-a cerut Rca-ul ,abea a vrut sa asculte cum a fost defapt ,si cand m-a ascultat , a zis sa intru la cei de la control trafic la verificarea masinii ca poate asa ma invat minte (habar nu am la ce s-a referit). Am intrat , dupa vreo 5 minute a aparut si masina aceea pe care am depasit-o , da logic si normal romanul nu a recunoscut ca s-a oprit intr-o zona in care depasirea a fost interzisa. Cei de la verificare au obs ca nu imi merge semnalizarea fata stanga. le-am explicat ca din cauza drumului foarte prost. fapt ca am si remediat-o pe moment. dar tot i-a dat domnului politist constatarea. dupa vreo 20-25 de minute bune am fost chemat la masina acestuia , avea un ton foarte ridicat ,mi-a aratat procesul verbal , pe el nu era trecut niciun martor, si mi-a zis ca imi este suspendat permisul, a refuzat sa imi scrie obiectiile,fapt la care eu am refuzat semnarea acestuia , mi-a aruncat permisul cu dispret pe jos prin masina, si i-am cerut restula actelor : buletin ,certificat de inmatriculare. si mi le-a inapoiat dupa ce l-am rugat insistent. Pentru dovada am mers de doua ori la el la masina , nu avrut sa mi-a dea, chiar sa inchis in masina zicand : o vei primii impreuna cu procesul verbal, si dupa aia mi-a zis hai cara-te. Am mers la comandantul sectiei de politie ,l-a telefonat pe acesta. am mers inapoi el completa dovada, si a zis ca eu am refuzat dovada. in pv nu este trecut termenul de suspendare a permisului, amenda este trecuta in totalitate, nici nu stiu daca mi-a dat amenda pt semnalizare, este trecut un martor, da nu era at de fata, eu stiu ca martoru face dovada refuzului de catre cond auto dea a semna procesul verbal,nu de a confirma savarsirea contraventiei.Si nu a stiut ce sa scrie in proces, i-a dictat altul din ceva carte :) As fii recunoscator da mi-ati da cate ponturi in a redacta si plangerea. Va multumesc anticipat!
Buna seara ! Scopul viitorului site al meu , e sa promoveze firme din Romania,contra cost, incheind contracte de colaborare. Pt aceste servicii as avea nevoie de o firma? nu as dorii sa fac ceva ilegalitati. Va multumesc mult
Răspuns la discuția Angajament de plata
Multumes pentru raspuns, dar daca ma sustrag de la plata acestui angajament ce mi se poate intampla? Ce masuri as mai putea lua?
Buna ziua! La noul meu loc de munca am avut nevoie de decizia de terminare a contracului de la ultimul loc de munca , asa ca m-am dus la fostul meu sef, i-am explicat, si mi-a zis ca imi da aceasta decizie doar daca semnez un angajament de plata , ca in timpul lucrat la el , am adus pagube firmei , si sa platesc 1000 de ron, fiind stresat si presat de timp , am semnat acel angajament de plata, intelegandu-ma cu el sa platesc in mai multe rate, iar el la prima rata mi-a trecut achitat pe copia lui de angajament , da nu trebuia sa imi dea o chitanta? cum pot justifica ca nu mai trebuie sa platesc prima rata? si daca ma sustrag de la plata celorlalte rate ce mi se poate intampla ? Aceea decizie nu trebuia sa mio dea benevol , fara acest angajament de plata? Mentionez ca in perioada in care am lucrat la el nu am incasat niciun salar, am avut un contract pe 3 luni, cu jumatate de norma , dar lucram si cate 10 ore pe zii , iar dupa terminarea contractului , nu am semnat nici o prelungire, si am continuat sa mai lucrez inca o luna si ceva, fara sa mi se ofere un contract sau ceva de genu . Multumesc frumos
Eu nu am stiut ce urmaresc ei ..
am o intrebare.: bonurile de comanda, sunt ilegale? se lasa marfa cu aceste hartii , si se incaseaza fara chitanta valoarea marfii
Buna ziua! de aprox o luna am fost angajat la o firma cu functia de agent vanzari. Am fost dat afara pe motiv ca le-am zis unor colegi sa faca sesizare la ITM pt drepturile salariale,iar sefii mei au aflat aceasta, si m-au pus sa semnez o demisie, dar am refuzat pe motiv ca eu inca nu am semnat nici un contract,acestia au inceput sa ma ameninte cu tot felu de chestii,injuraturi ,etc. Eu le-am zis in repetate randuri sa imi aduca un contract sa semnez. Au procedat corect?