avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Activitate andra_ioana

Activitate andra_ioana

Răspuns la discuția Nerespectare hotarare
Multumesc.
Răspuns la discuția Nerespectare hotarare
Pot depune aceasta "Plangere prealabila" acum sau trebuie sa port o anume corespondenta cu angajatorul?
Buna seara, doresc un model de plangere impotriva angajatorului pentru nerespectare hotarare judecatoreasca privind plata impozitului si a contributiilor sociale
Răspuns la discuția Concediere colectiva
Sunt angajat la Directia Silvica V,Ocolul Silvic A. La un an dupa ce am fot suspendat pentru plangere facuta de angajator,Ocolul Silvic A si Occolul Silvic B s-au desfiintat. Prin cumularea celor 2 ocoale a rezultat Ocolul Silvic C. Toti angajatii de la A si B au fost reangajati la C prin concurs. Postul pe care l-am ocupat inainte de suspendare este si acum.
Problema mea este daca imi pot relua activitatea si daca mi se platesc drepturile de pe perioada suspendarii in momentul in care duc hotararea judecatoreasca prin care sunt gasit nevinovat
Răspuns la discuția Concediere colectiva
Cand s-a facut reorganizarea, tuturor angajatilor li s-a facut concedierea si apoi reangajarea pe aceleasi posturi pe baza de concurs. Postul pe care l-am avut inainte de suspendare a ramas in continuare,dar este ocupat de altcineva.
Răspuns la discuția Concediere colectiva
Nu poate angajatorul invoca concedierea colectiva?
Postul nu este desfiintat,este ocupat de altcineva prin concurs
Buna ziua,am fost suspendat pentru o plangere penala facut de angajator si am dovedit ca sunt nevinovat. Intre timp unitatea s-a reorganizat,posturile reocupandu-se prin concurs de aceeasi oameni. Daca postul pe care l-am avut inainte de suspendare este si acum in organigrama,pot cere reincadrarea in functie si plata drepturilor de care am fost lipsit sau este vorba de concediere colectiva?[
Multumesc mult
Concret,sunt angajat la Directia Silvica V. Inainte de ssuspendare eram inginer la Fond forestier la Ocolul Silvic A.Intre timp, Ocolul A s-a desfiintat,Ocolul B s-a desfiintat si prin cumularea lor a rezultat Ocolul C,postul pe care l-am ocupat existand si acum in organigrama. Pot fi repus in functie cu plata drepturilor din perioada suspendarii? In cazul in care mi se da preaviz cum ati spus,mai beneficiez de acele drepturi?
Exista posibilitatea unui refuz motivat de desfiintarea subunitatii la care am lucrat? Daca da,cum sa procedez? Multumesc