avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1910 soluții astăzi
Forum Activitate michelav

Activitate michelav

buna seara,
am de adresat o intrebare cu rugamintea de a ma sfatui ce trebuie sa fac in aceasta problema: tatal meu a decedat ,el mai are inca 3 frati in viata.Mama lui(bunica mea ) a decedat si ea in 2008,lasand ca mostenire 6,6 ha de pamant.Problema este ca in timpul vietii ei,la 2 dintre copii le-a facut act de vanzare-cumparare pe alte 3 ha de teren (cate 1,5 ha de fiecare)care nu se includ in aceste 6,6 ha ramase dupa decesul ei.Unchiul meu detine actul de proprietate al pamantului,el nu mai doreste sa imparta celor 2 frati nimic din aceste 6,6 ha,motivand ca si-au luat dreptul in timpul vietii mamei lor.Eu am nevoie de partea mea,acesti doi frati vor sa semneze pentru mine,pentru a-mi lua partea care mi se cuvine,insa fratele (cel de-al treilea)care detine actul de proprietate nu doreste sa mai dea nimic celorlalti 2(cu toate ca acestia vor doar 9000 m,p partea fiecaruia si nu cat li s-ar cuveni de drept).Ce pot face eu? multumesc.
am inteles,multumesc.
multumesc,in cazul in care sesizam ITM-ul local,se va ajunge la desfacerea Contr.Munca de catre angajator? multumesc.
buna seara,
sotul meu a fost angajat pe postul de secretar(translata intre angajatori si muncitori,terte persoane,facea munca de teren la banca,cauta furnizori de materie prima,insotea patronii in vederea achizitiei de utilaje,etc...pana s-a ridicat constructia fabricii si a inceput procesul de productie) conform Contr.Munca la o fabrica de productie cu patroni straini,insa dupa numai o luna de zile i-au comunicat ca nu mai au nevoie de el pe acest post si l-au mutat in hala de productie,muncind cot la cot cu ceilalti in conditii in care un muncitor nou-venit nu sta mai mult de o saptamana din cauza zgomotului si a prafului care se inhaleaza...ce este de facut?i-au comunicat ca daca nu-i convine,isi poate gasi in alta parte....multumesc.
mentionez ca are o saptamana de cand munceste pe alt post .
toate cele bune!:(