avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate maria0652

Activitate maria0652

Răspuns la discuția vanzare teren agricol
Terenul agricol este extravilan.
Mai am un fiu si imi este teama sa nu faca o contestatie daca ii fac donatie.
Exista o modalitate, cat mai simpla, pentru a intra in posesia terenului fiica mea, fara a putea vreodata sa fie atacata aceasta hotarare a mea?
Multumesc mult
Sunt pensionata pe caz de boala cu grad de invaliditate de gradul 2.
Pot avea PFA?
Doresc sa vand fiicei mele un teren agricol. Care este procedura?
Răspuns la discuția grupa de munca pentru pensie
Angajatorul nu mai exista, iar firma care detine arhiva nu poate elibera adeverinta pentru perioada 1982-1990 pentru ca au la state numai partea de retineri. In aceasta situatie ce as putea sa fac?
Răspuns la discuția grupa de munca pentru pensie
Multuesc pentru raspuns.
Referitor la punctul 2 ce as putea sa fac?
Sotul meu si-a depus dosarul de pensionare de invaliditate.
1. Deoarece in carnetul de munca erau trecute perioadele pentru care se incadra in grupa a II-a de munca fara a se specifica procentul, am depus o adeverinta din care sa reiasa acest procent. Va prezint mai jos continutul din adeverinta, dar care nu a fost luat in consideratie, motivatia fiind ca e tehnician topometrist si acestora nu li se acorda.
"In perioadele 15.12.1993-01.01.1997,01.02.1997-05.12.1998, 15.031999-01.05.1999, avan functia de tehnician topometrist si-a desfasurat activitatea cu echipa de muncitori asfaltatori, , se incadreaza in grupa a II-a de munca in procent de 100%, conform Hotararii Consiliul de Administratie din 20.05.1993. Temeiul juridic al incadrarii in grupa a II-a il reprezinta Ordinul M.M.P.S. nr.50/1990, anexa 2, pozitia 68."
Mentionez ca in carnetul de munca este trecuta functia de tehnician.
2. In carnetul de munca mai are la o alta societate, in perioada 1982-1990, specificata incadrarea in grupa a II-a de munca, fara sa fie specificat procentul, iar firma ce are arhiva acestei societati ne-a motivat ca nu poate elibera adeverinta pentru ca au la state numai partea de retineri, iar Casa de pensii nu ia in calcul aceasta perioada pentru ca nu este trecut procentul.
In concluzie, perioadele de mai sus pentru care se incadreaza in grupa a II-a de munca nu sunt luate in calcul. Este corect?
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Doresc sa infiintez o societate comerciala si sunt persoana cu handicap accentuat.
Ce facilitati fiscale am atat la inregistrarea societatii cat si pe parcursul activitatii acesteia.