avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Persoana cu handicap - infiintare societate comerciala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Persoana cu handicap - infiintare societate comerciala

Doresc sa infiintez o societate comerciala si sunt persoana cu handicap accentuat.
Ce facilitati fiscale am atat la inregistrarea societatii cat si pe parcursul activitatii acesteia.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:31, 7 Noiembrie 2013
Legea nr 448/2006 republicata Sectiunea 7 - Facilitati


Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire la plata infiintarii sc - asociat handicap grad ii joe_jonela joe_jonela Sunt o persoana cu handicap Accentuat, Gradul II si as vrea sa stiu ca facilitati as avea la infiintarea unei societati. Raspunsurile primite pana acum au fost ... (vezi toată discuția)
Facilitati in deschiderea unui srl ca si persoana cu handicap ciprux ciprux Buna , tatal meu are handicap de gradu 2 si as vrea sa deschid un magazin dar pe numele lui asat daca are ceva facilitati , atunci intrebarea mea e are ceva ... (vezi toată discuția)
Infiintare societate comerciala. facilitati geamanpetru geamanpetru sunt persoana cu handicap accentuat. vreau sa deschid o societate comerciala. am facilitati? (vezi toată discuția)