Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Persoana cu handicap - infiintare societate comerciala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Persoana cu handicap - infiintare societate comerciala

Doresc sa infiintez o societate comerciala si sunt persoana cu handicap accentuat.
Ce facilitati fiscale am atat la inregistrarea societatii cat si pe parcursul activitatii acesteia.
Legea nr 448/2006 republicata Sectiunea 7 - Facilitati

Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.