avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate mariusn1777

Activitate mariusn1777

Buna ziua,

Ma intereseaza care sunt demersurile pentru obtirea personalitatii juridice a unei institutii publice. Conducatorul are calitatea de ordonator tertiar de credite, suntem in subordinea nemijlocita a ordonatorului secundar, iar in Regulamentul de Organizare si Functionare prevede ca insititutia nu are calitatea de personalitate juridica. Avem CUI si cont la Trezorerie.

Demersurile trebuiesc initiate de institutia noastra sau de esalonul superior?

Multumesc,
Marius
Salutare dragi colegi,

De putin timp ( o luna ) am promovat si am fost numit in functia de consilier juridic in M.A.I. Am cateva nelamuriri si as fi recunoscator daca m-ati ajuta.

1. In fisa postului mi-a fost trecute atributii de secretar al grupului de lucru pentru Control Intern Managerial si de consilier pentru integritate.

In conformitate cu legea 514/2004 si Instructiuni ale Ministrului Afacerilor Interne 1111/2005, art.20, alin.2, "Este interzisa stabilirea, pentru functiile de consilier juridic, a altor atributii decat cele care rezulta exclusiv din aplicarea prezentelor intructiuni"

Si acum va intreb: Este normal sa indeplinesc aceste atributii, si daca nu este ( si sigur nu e) cum sa fac sa-l fac pe comandant sa i le atribuie altcuiva si cum sa pun problema?

Multumesc,
Marius
Multumesc pentru raspuns. Eram putin bulversat, ca pe langa aceasta mai am tematica si din toate codurile + 15H.G.uri si OUG-uri si legi. :)
Buna ziua,

Urmeaza sa sustin un examen de promovare la locul de munca, si in tematica am si urmatoarele cerinte din legea 554/2004 a contenciosului administrativ:

- controlul legalitatii actelor administrativ-jurisdictionale conform lg 554/2004
- competenta instantelor de solutionare a cauzelor formulate in temeiul acestei legi
- actele administrative ce nu pot fi atacate in contecios administrativ
- recursul in contecios administrativ.

Am citit legea de cateva ori insa nu imi dau seama care sunt cerintele exacte si nu as vrea sa ma incarc cu informatii pentru ca mai am multe altele de invatat.

Ma puteti ajuta cu o sinteza a acestor cerinte?

Multumesc anticipat,
Marius
Discuție Furt Auto
Salut,

Am nevoie de putin ajutor din partea dvs.Am o problema destul de serioasa,si orice sfat e bine venit.
Speta este urmatoarea:

Acum 2 ani mi-am facut un credit de nevoi personale sa-mi achizitionez un autoturism SH.La 4 luni dupa ce am cumparat masina,fostul proprietar a venit cu cheia a 2a si a furato din fata blocului.Incepand cu 5ian.2012 au fost identificati autorii furtului,s-a inceput urmarirea penala,masina a fost identificata in Spania,si retinuta.Ulterior am aflat ca si pe acolo se judeca 2 persoane pentru titulul de proprietate al masinii,si sincer nu stiu ce sperante mai am sa o recuperez.Oful meu este urmatorul:De ce in 2 ani de zile dosarul nu a fost inaintat la parchet cu nici o propunere?Sunt interceptari telefonice cu hotii,filmari video.Am depus cereri inclusiv la Guvern,MAI ( lucrez ca paramedic la SMURD),Parchetul General,etc.
Am vreo sansa sa scap de plata creditului,ca eu de 2 ani platesc ca prostu 500 de lei pe luna (si mai am vreo 3) ,chiar daca nu e un credit auto,si nu aveam nici casco?

Multumesc,
Marius:sorry: