avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate bibiutza

Activitate bibiutza

ms pt raspunsuri:)
revin si u o alta intrebare: femeia de serviciu , cheltuielile cu salariul si viramentele cum se repartizeaza pe persoane sau pe cota indiviza? lg 230 nu face o specificatie clara in acest sens (eu nu am gasit referire directa ca s-ar plati la pers.) singura referire este la cheltuielile pentru curatenie( unde eu inteleg detergenti. maturi , lavete etc) care se baga pe cota.
va intreb ptr ca s-a ajuns inclusiv in instanta cu aceasta debatere : administratora baga femeia de serviciu la persoane si reprezentantii primeriei au contrazis-o bineinteles pe vorbe fara sa aduca clar articolul de lege care spune ca se baga pe cota si astfel s-a ajuns in instanta ptr ca nici primaria nu a stiut clar sa spuna cum se baga la plata .
lg.230 nu face lumina sa spuna clar ca salariul si viramentele aferente se baga la persoana sau la cota ,daca si primaria are dubii atunci sa dea o hot.de consiliu prin care sa impuna un mod de calcul ptr cheltuielile cu femeia de serviciu si astfel s-ar evita si reclamatiile.
multumesc.
buna ziua
am o intrebare: poate asoc. de propr. sa dea informatii despre datele personale ale proprietarilor?
mai exact s-a solicitat sa fie facute tabele nominale cu nume/prenume adresa completa (de catre o biserica care vrea sa isi colecteze taxe banesti) si mie nu mi se pare normal sa se dea asemenea informatii care au caracter peronal si confidential.
nu ar fi mai bine sa se adreseze oficial evidentei populatiei?
eu cred ca se pot da aceste informatii numai autoritatilor locale in baza unor solicitari scrise oficiale si nu oricui .
astept raspuns.
ms
buna ziua
eu nu reusesc sa ma lamuresc cum sta treaba cu contributiile care trebuiesc retinute celor angajati cu conventie civila...codul civil si cel fiscal ma zapacesc:
se opreste sau nu 10.5% si celor care au calitatea de angajat ciu contract de munca si pensionarilor?
incepand cu 1 iulie 2012 s-ar parea ca ar trebui sa opresc colaboratorilor mei indiferent ca sunt angajati in alta parte sau nu contributia de asigurari sociale de 10.5% alaturi de sanatate si impozit.
va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine : am 2 colaboratori cu conventie civila care sunt angajati cu contract de munca in alte societati la care eu le opream pana acuma 5.5%sanatate si 16% sanatate. ....le opresc si 10.5%????
am citit opinii cum ca nu ar trebui dar si un articol spunea ca incepand cu 1 iulie 2012 trebuie retinut 10.5%indferent ca sunt angajati in alta parte.
multumesc anticipat