avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate vlademagda67

Activitate vlademagda67

buna ziua...
as dori sa stiu daca composesoratele pot concesiona , inchiria sau vinde terenuri aflate in proprietatea composesoratului ?
1....in baza caror legi se poate face concesionarea , inchirierea sau vinzarea terenului , pe ce termen si care sunt demersurile ?
2...se poate construi pe terenul concesionat sau inchiriat ?
stima
multumesc
intabulare...nerespectare termeni antecontract

buna ziua...am cumparat o casa veche la tara...cu curent ...alimentat cu apa de izvor prin cadere etc...la momentul cumpararii fostul proprietar nu ma informat asupra intelegerii intre el si proprietarul ( un vecin ) bazinului de apa care l-a lasat sa se racordeze la bazinul lui temporar pina isi face altul...acest fapt care l-am aflat ulterior deci bazinul de apa unde sint racordat nu este al fostului proprietar si nu e al meu personal conform intelegerii in momentul vinzarii ca toate sint in regula...
...acum fac demersurile sa o intabulez si ceea ce vreau sa va intreb cum as putea sa oblig pe fostul proprietar sa se achite de obligatiile pe care le are conform intelegerii ? ( adica sa il oblig sa faca un bazin de apa separat )
... a 2 a intrebare...pot sa cer notarului sa faca un act aditional prin care sa il oblige pe fostul proprietar sa faca bazinul de apa ?
... a 3 a intrebare...pot in momentul intabularii sa cer notarului sa faca un act de succesiune in cazul in care mie mi se intimpla ceva ?
multumesc
o zi buna si week end placut
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
in mod normal nu dar pe de alta parte e un abuz al statului ...incalcarea nejustificata si nelegitimarea legala a unei stari de urgenta contravine incalcarii dreptului proprietatii si cum la noi predomina mult interesele personale ale unora din guvern atunci se aplica aceste stari de urgenta la indicatiile ue...e un cerc vicios si ca intotdeauna omul de jos pica de fraier...
MULTUMESC pentru raspuns dar problema era ca nu puteam sa stau in casa ( mai ales iarna ) fara sa fac ceva investitii pentru confortul meu cit de cit iar in rest , daca nu eram in conjunctura urita si contra timp de atunci cind am facut tranzactia , si aveam timp sa vad mai detaliat nu ii ofeream atitia bani ( greseala mea )...
oricum ideea e ca bunul pe care as vreau sa-l vind ( ca mie nu mi-e de folosinta ) e ca sa ii dau apoi banii lui in contul ratelor mele
multumesc
sa aveti o seara frumoasa
stima
buna seara...
ma numesc vlad , sint pensionat de boala si as dori o mica informatie legat de un antecontract de vinzare - cumparare imobil
pe scurt va relatez faptele...in 2016 , luna noiembrie pe la sfirsit am cumparat o casa veche la tara si am facut un antecontract de vinzare - cumparare cu proprietarul in urma careia , eu nevaind toti banii la momentul respectiv , ne-am inteles ca diferenta il voi achita in rate .
suma totala la care ne-am inteles a fost de 16000 eu , eu achitind suma de 14000 eu in momentul incheierii antecontractului la notar iar diferenta de 2000 eu sa il achit in rate timp de 2 ani proprietarului cu chitanta de mina in dublu exemplar...
imobilul fiind o casa veche de lemn cu sura si teren amenajata cit de cit sa fie locuibila...care pe parcurs am descoperit o serie de nereguli in constructie si imprejurimi si din cite stiu conform legii proprietatii articolul 1692 cap.1 privind contractul de vinzare-cumparare si dezacordul calitatii proprietatii , articolul 1707 si articolul 1704 el , proprietarul era obligat sa-mi spuna detalii amanuntite privind proprietatea care o vinde si care sa dovedit a fi mai degraba o cirpeala la repezeala
CEEA CE VREAU SA VA INTREB...in perioada antecontractului ( 2 ani ) pot aduce modificari proprietatii ?...adica investitii , amenajari , reamenajari sau sa vind ceva de pe proprietate ?....
proprietarul ma poate da in judecata pt modificarile aduse in perioada antecontractului ?
IN SPERANTA CA MA VE-TI AJUTA URGENT CU UN RASPUNS
VA MULTUMESC ANTICIPAT
CU STIMA SI RESPECT
VLAD