avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1693 soluții astăzi
Forum Activitate prichindelisor

Activitate prichindelisor

Răspuns la discuția scoatere din spatiul locativ
multumesc pentru raspuns!
buna seara,

Acum 5 ani am incheiat un act notarial prin care mi-am dat acordul ca o persoana sa fie trecuta in spatiul locativ pe care il detin.
De un an de zile acesta persoana nu mai locuieste in acest spatiu, dar nu si-a schimbat adresa in actul de identitate.
Care este modalitatea prin pot anula acel act notarial, tinand cond ca persoana respectiva doreste sa foloseseasca domiciliul din actul de identitate pentru sediul social al unei firme, iar eu nu sunt de acord?

va multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Coproprietate autoturism nou
Stoica Ioana a scris:

Nu v-au indicat nici o cauza exacta a imposibilitatii ?...Ati putea incheia un nou act de vanzare cumparare...



Nu s-a incheiat un act de vanzare-cumparare, primul pas a fost o comanda proforma in urma careia am achitat un avans, dupa care la inmanarea autoturismului s-a incheiat un proces verbal de predare-primire si astazi am primit factura fiscala in care sunt trecuta ca si cumparator.
Răspuns la discuția Coproprietate autoturism nou
Stoica Ioana a scris:

Puteti dona o cota parte din dreptul de proprietate asupra masinii prietenului.(incheind un act de donatie , in forma autentica).
Cum a motivat respectiva societate imposibilitatea existentei a doi coproprietari , din moment ce acestia au contribuit efectiv la plata pretului ?V-au indus , in vreun mod , in eroare ?


Ne-au raspuns ca ei nu pot sa treaca doi cumparatori si ca trebuie sa ne descurcam noi dupa aceea. Acum insa intampinam aceste probleme. Initial am crezut ca vom merge la notariat si vom face un act prin care declaram ca amandoi am participat cu parti egale la achizitionarea bunului. Raspunsul a fost ca nu se poate pentru bunuri mobile.
Răspuns la discuția Coproprietate autoturism nou
Va multumesc mult pentru raspuns.
Inteleg de la dvs ca cel mai bine este sa fac un act de donatie pentru o parte din autoturism, in cazul nostru vrem sa fie 50% + 50%.
Dupa ce se autentifica acest document la notar, mergem cu el la politie si trecem a doua persoana pe actul de inmatriculare.

Noi ne mai gandisem si la un contract de vanzare-cumparare pt 1/2 din aututorism.
Puteti sa-mi spuneti daca este posibil si care este cea mai buna varianta?

Va multumesc pentru intelegere.
M-ar ajuta joarte mult un pic de ajutor. Am cumparat un autoturism nou impreuna cu prietenul meu (nu suntem casatoriti) si am pus banii impreuna. Cum putem sa facem ca bunul sa fie inscris pe numele ambilor, la acest moment eu sunt singurul proprietar care apare in acte. Mi se pare corect ca si el sa apara in aceste acte. La firma de la care l-am cumparat mi s-a spus ca ei nu pot trece 2 cumparatori. La notariat nu se poate legaliza un act de coproprietate. Exista o lege care m-ar putea ajuta ca pe talonul de inmatriculare a masinii sa fim trecuti amandoi?

Răspuns la discuția Preaviz platit?
Mai este valabil acest lucru si daca angajatorul ii impune angajatului ca pe perioada preavizului sa nu se angajeze in alta parte?
Răspuns la discuția Preaviz platit?
Poate angajatorul sa renunte la preaviz fara a-l anunta pe angajat?
Daca angajatul trebuie anuntat, cum se face acest lucru? In scris!!!!!
Discuție Preaviz platit?
In cazul demisiei conf art. 79, aliniatul 4, angajatorul poate refuza plata preavizului?
Exista CIM in care este specificat ca angajatul isi poate da demisia numai cu preaviz de 30 zile?
Angajatorul este de acord cu demisia si cu preavizul dar nu doreste prezenta angajatului la locul de munca pe aceasta perioada, mentioneaza acest lucru cand semneaza demisia.
Angajatul a solicitat perioada de preaviz in mod expres.
Se plateste perioada de preaviz, sau nu?
Răspuns la discuția Lipsa unui contract de comision
Este vorba de sectia a VIII a - Muncii (litigii de munca), insa compania pe care am dat-o in judecata vrea sa-l treaca la comercial. Eu cred ca nu este normal, am obtinut aceste comisioane ca urmare a muncii pe care am prestat-o in cadrul companiei.
Presedinta a cerut un punct de vedere "de ce consideram ca nu este un litigiu comercial?".