avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate niculeon

Activitate niculeon

Pensie brută 2016: probabil 1397, CASS: 29, Impozit 51
pensie netă: 1317
Răspuns la discuția Pensionare la limită de vârstă
Mulțumesc!
În 14 noiembrie 2015 trebuia să trec de la pensia anticipată parțial la pensia la limită de vârstă. În cât timp trebuie să primesc decizia?
La data de 5 septembrie 2012 m-am pensionat anticipat. În data de 14.11.2015 împlinesc vârsta legală de pensionare, 65 ani. Mai este nevoie să fac o cerere către Casa Județeană de pensii, pentru trecerea la pensionarea la limită de vârstă?
Există o ordonanță de urgență prin care profesorii pot fi pensionați cu 3 ani mai devreme? Dacă da, care este aceasta?
Răspuns la discuția Indice corelare pensie
1,12
Sunt pensionar la sistemului de învățământ din 01.09.2012. Din anul 2012 se aplică Legea 293/2011 ce prevede plata sumelor prevazute prin hotărâri judecătorești având ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala Deși am fost sindicalist 40 de ani nu am primit aceste sume pe motiv că liderul de sindicat a omis să mă treacă pe listele cu sindicaliști care cereau prin judecată recuperarea diferențelor salariale pe legea 221/2008. Menționez că am fost director 22 ani.
Vă rog să-mi spuneți cum credeți că trebuie să procedez?
Vă mulțumesc anticipat!
”Pe site-ul MMFPSPV in sectiunea transparenta subsectiunea statistici gasesc media pe anul 2010, care cel putin teoretic trebuie sa stea la baza de calcul a indicelui pe anul 2011, respectiv pe anul 2011, care la fel va sta la baza indicelui de corectie pe 2012, sume care nu rezulta din media aritmetica simpla a castigurilor lunare!!!!!”

D-l Simionescu C. are dreptate.
De exemplu: media pe 2011, din statistică, este 1980 lei. În realitate dacă facem media pe cele 12 luni obținem salariul mediu brut de 2032 lei!
Răspuns la discuția lndice de corectie pensie
Mulțumesc!
Vă rog să-mi calculați indicele de corecție la pensie pentru 2012 conform art. 170 din legea 263/2011