avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate kaydas

Activitate kaydas

Răspuns la discuția amenda parcare 50% din minim
Multumsc pentru raspuns.

[ link extern ]

Aici zice altfel.
Am luat o amnda de parcare de la politia locala, amenda e 400 de lei, normal zice ca amenda e de la 100 de lei la 500 de lei, pot sa platesc 50% din inim in termen de 15 zile?
Am permisul de conducere suspendat pe 90 de zile de catre politia Focsani, dar eu sunt din judetul Bacau ir permisul este eliberat in Spania. Unde trebuie sa predau permisul, in Vrancea, in Bacau, sau in Spania unde este organul emitent?
Multumesc din suflet domnule Tudor Valeriu. Va urez sarbatori fericite!
Am lucrat in Romania aproape 9 ani si acum am 47 de ani. In 2008 am avut un accident in care mi-am rupt cotul drept si mi-a fost inlocuit cu o proteza. Asta s-a intamplat in Spania. Tot in Spania am fost declarat persoana cu incapacitate permanenta de munca si pensionat. In aprile 2013 am trimis dosarul din Spania in Romania pentru a cere sa pimesc pensie de handicap si aici pentru anii lucrati in tara. Abia la sfarsitul lui octombrie o comisie medicala, fara macar sa ma vada, a stabilit ca nu ma incadrez in statutul persoanelor cu handicap, (desi orice radiografie ar arata proteza de la bratul meu drept, dar nu mi-a cerut nimeni asa ceva), si totodata au stabilit ca nu ma incadrez in statutul de cotizare. Dupa cate am inteles, in aprilie 2013 s-a modificat legea pensiilor si nu mai este necesar un anumit standard de varsta sau de cotizare pentru a putea primi pensie de handicap. Ma poate lamuri cineva daca ma incadrez in pensie de handicap cu varsta de 47 de ani si cu noua ani cotizati? Chestia cu handicapul am sa incerc sa o rezolv separat, dar vreau sa stiu daca ma incadrez in vreu stadiu de pensionare ca handicapat in situatia mea.

Multumesc anticipat.