Forum Discuţii juridice Executare silită amenda parcare 50% din minim
Discuție deschisă în Executare silită

amenda parcare 50% din minim

Am luat o amnda de parcare de la politia locala, amenda e 400 de lei, normal zice ca amenda e de la 100 de lei la 500 de lei, pot sa platesc 50% din inim in termen de 15 zile?
kaydas, utilizator
platiti 1/2 din suma primita ca amenda.
Multumsc pentru raspuns.

[ link extern ]

Aici zice altfel.
Din Legea 203 / 2018 se pare ca puteti achita 1/2 din minimul amenzii prevazute de actul normativ. Astfel, din interpretare, intr-adevar reiese ca puteti achita 1/2 din 100 lei.

Cred ca ar trebui sa mergeti cu legea in fata in cand va duceti sa achitati.
Company Advising, utilizator