Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Posibilitatea achitării a jumătate din minimul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Posibilitatea achitării a jumătate din minimul contravenției

Noua lege 203/2018 care modifica Ordonanța 2 privind contravențiile prevede posibilitatea achitării a jumătate din minimul amenzii!
Întrebarea e: aceasta posibilitate este oferită pentru orice contravenție indiferent de actul normativ in care este prevăzută?
Caz concret : OUG 194/2002
Articolul 135 - Sanctiuni
Contraventiile prevazute la art. 134 se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cu amenda de la 100 lei la 500 lei, cele prevazute la pct. 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13 si 14;
b) cu amenda de la 500 lei la 1000 lei cea prevazuta la pct. 6;
c) cu amenda de la 2000 lei la 3000 lei cele prevazute la pct. 9, 15 si 16;
d) cu amenda de la 5000 lei la 15000 lei cea prevazuta la pct. 1;
e) in cazul contraventiei prevazute la pct. 2, amenda se aplica dupa cum urmeaza:
(i) de la 400 lei la 700 lei, in cazul unei sederi de pana la 30 de zile dupa incetarea dreptului de sedere;
(ii) de la 600 lei la 1000 lei, in cazul unei sederi de pana la 60 de zile dupa incetarea dreptului de sedere;
(iii) de la 800 lei la 1200 lei, in cazul unei sederi de peste 60 de zile dupa incetarea dreptului de sedere.

Articolul 136 - Constatarea contraventiilor
Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre lucratori anume desemnati din cadrul Ministerului Internelor si Reformei Administrative ori, dupa caz, de catre agenti constatatori anume desemnati ai altor institutii, potrivit competentelor.

Articolul 137 - Regimul contraventiilor
(1) Prevederile prezentei ordonante de urgenta se completeaza cu dispozitiile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) In cazul contraventiilor prevazute la art. 134 pct. 5, 11 si 16, contravenientul poate achita, pe loc sau in termen de cel mult 48 de ore de la data incheierii procesului-verbal ori, dupa caz, de la data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazute la art. 135, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal.

In acest caz la 137 pct 2 se restrânge posibilitatea achitării a jumătate doar pentru 3 dintre contravenții.
Se aplica numai pentru cazurile prevazute in actul normativ.

Este destul de clar
10. La articolul 28, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
Art. 28. -
(1) Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului- verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal."

Daca in actul normativ posibilitatea reducerii amenzii este diferentiata pe articole atunci se intelege ca se aplica numai pentru articolele respective, daca in actul normativ nu se prevede reducerea la jumatate din minim se intelege ca nu se aplica.
cyan, moderator
ART. 22 din lege stipuleaza clar

(2) De la data intrării în vigoare a prezentei legi, contravenientul poate achita jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege şi în acele situaţii în care actul normativ de stabilire a contravenţiilor nu prevedea expres această posibilitate.

Legea se aplica incepand cu sfarsitul lunii August 2018 si TOATE amenzile au posibilitatea achitarii a jumatate din minimul prevazut in 15 zile

ART. 24
Prezenta lege intră în vigoare în termen de 30 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, cu excepţia art. 1-17 care intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2019.

PUBLICAT: Monitorul Oficial nr. 647 din 25 iulie 2018
DenisRif, utilizator
Deja au aparut sanctiuni aplicate cu jumatate din minim si la Legea 61/1991 care nu prevede in lege dar la care se aplica prevederile enuntate mai sus