Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Care este suma corecta care ar trebui trecuta in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Care este suma corecta care ar trebui trecuta in procesul verbal de sanctionare la rubrica care prevede posibilitatea platirii in 15 zile a jumatate din minim pentru incalcarea dispozitiei de a nu solicita eliberarea unui nou act de identitate conform

Conform OUG97/2005 se prevede la art .19 alin 2 lit .a)Titularul sau reprezentantul legal al acestuia este obligat să solicite eliberarea unui nou act de identitate, în condițiile art. 15 și 16, după cum urmează:
a) cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puțin de 15 zile, în situația prevăzută la alin. (1) lit. a); ("(1) Serviciile publice comunitare de evidență a persoanelor eliberează un nou act de identitate în următoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmează a fi preschimbat;"
Amenda(pentru fapta nepreschimbarii C.I-ului expirat) este intre 40 -80 de lei conform Art.43 lit.b)" nerespectarea dispozițiilor art. 12 alin. (2), art. 18 alin. (1), art. 19 alin. (2), art. 39 și 40, cu amenda de la 40 lei la 80 lei;"din OUG97/2005.

Conform Legii 203/2018 privind măsuri de eficientizare a achitării amenzilor contravenționale prevede la capitolul 5 punctul 10 ". La articolul 28, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins: "ART. 28
(1) Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau
comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul
constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal".
Conform O.G. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor la art.8 alin.2 se prevede " Limita minimă a amenzii contravenționale este de 25 lei*)..."

Intrebarea este :la rubrica care prevede posibilitatea platirii in 15 zile a jumatate din minimului amenzii contraventionale se trece 20 lei (jumatate din minim, adica din 40 jumatate) sau se trece 25 de lei conform OG2/2001 ART .8 Alin.2" Limita minimă a amenzii contravenționale este de 25 lei*)..."
Va multumesc!

selesdacian, utilizator
Se aplica dispozitiile OG nr. 2/2001, prin urmare, amenda minima care poate fi aplicata este de 25 lei

Avocat Cristina CIUREA a scris:

Se aplica dispozitiile OG nr. 2/2001, prin urmare, amenda minima care poate fi aplicata este de 25 lei

O interpretare ar putea fi si urmatoarea: Legea este superioara Ordonantelor,conform ierarhiei actelor normative. (sa nu vorbim de principiul unei dispozitii mai favorabile contravenientului) si ca atare ar trebui luat in considerare dispozitia legii , prin urmare aplicabil jumate din minim la toate legile ,neluandu-se in considerare prevederile O.G.2 /2001 ( minimul aplicabil ar trebui sa fie 25 de lei.)
Ce spuneti despre aceasta interpretare?
Este vorba doar de faptul ca in legislatia romana exista foarte multe neconcordante intre actele normative si chiar intre articolele aceluiasi act normativ.
Si de aceea, interpretarae si aplicarea unor dispozitii legale este greu de facut si duce la nasterea unor interpretari diferite.
Din acest motiv, am stat ceva timp sa ma gandesc pana sa va raspund.

Minimul amenzii este prevazut prin OUG 97/2005, deci prin ordonanata de urgenta, nu prin lege, prin urmare nu se incalca principiul ierarhiei actelor normative.

Apreciez ca, dispozitiile O.G. 2/2001 sunt aplicabile cu precadere in acest caz.

Dispozitile Legii 203/2018 nu au carater derogatoriu fata de OG 2/2001.

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat

Avocat Cristina CIUREA a scris:

Este vorba doar de faptul ca in legislatia romana exista foarte multe neconcordante intre actele normative si chiar intre articolele aceluiasi act normativ.
Si de aceea, interpretarae si aplicarea unor dispozitii legale este greu de facut si duce la nasterea unor interpretari diferite.
Din acest motiv, am stat ceva timp sa ma gandesc pana sa va raspund.

Minimul amenzii este prevazut prin OUG 97/2005, deci prin ordonanata de urgenta, nu prin lege, prin urmare nu se incalca principiul ierarhiei actelor normative.

Apreciez ca, dispozitiile O.G. 2/2001 sunt aplicabile cu precadere in acest caz.

Dispozitile Legii 203/2018 nu au carater derogatoriu fata de OG 2/2001.

Inteleg.Va multumesc!