avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1141 soluții astăzi
Forum Activitate ioiom

Activitate ioiom

sa inteleg ca nu prelungesc preavizul aceste zile libere, dar se pot plati daca in timpul lor se termina preavizul? multumesc
revin cu rugamintea de a specifica textul de lege si articolul in care se specifica ca am dreptul la efectuarea acestor zile libere pentru evenimente deosebite in timpul preavizului, deoarece domnul de la HR mi-a zis verbal ca aceste zile se socotesc din zilele de preaviz, nicidecum nu prelungesc preavizul. Multumesc anticipat.
multumesc frumos de raspuns.
Sunt in preaviz, si doresc sa ma casatoresc, pot beneficia de prevederile CCM, adica de acele 5 zile libere? Multumesc
Răspuns la discuția Acordare somaj, da sau nu?
multumesc frumos de raspuns.
Răspuns la discuția Acordare somaj, da sau nu?
situatia este urmatoarea: angajata trebuia sa nasca in februarie 2011, dar a nascut in noiembrie 2010 prematur, automat intrand sub incidenta OUG 148/2005.. constituie stagiu de cotizare perioada de suspendare a CIM pentru CCC? I se va acorda sau nu indemnizatie de somaj?
multumesc frumos de raspunsuri.
Daca o persoana revenita din CCC i se desfiinteaza postul, dar in ultimele 12 luni a avut atat concediu medical pentru ingrijirea copilului in varsta de pina la 7 ani, dar si cateva zile de concediu medical pentru ea insasi, mai poate beneficia de somaj?#-o
imi expira contractul in 5 februarie,mi-l va prelungi pana in 5 mai, apoi iar prelungire pana 5 august in perioada asta as vrea sa raman insarcinata.
daca anunt nu mai prind prelungirea din 5 august.cum mai am maternitate daca nu mai lucrez?
Fiind in incapacitate temporara de munca, am primit preavizul prin posta, in care se specifica ca: 1. postul detinut de mine s-a desfiintat cu o zi inainte de a intra eu in concediu medical; 2.drept urmare mi se acorda o perioada de preaviz de 20 zile lucratoare incepand cu prima mea zi de incapacitate temporara de munca; 3.ca nu mai sunt locuri disponibile corespunzatoare pregatirii mele profesionale si se solicita sprijinul AJOFM; 4.mi se acorda un salariu compensatoriu; 5.prezenta notificare NU reprezinta DECIZIE DE CONCEDIERE, ci doar o informare privind desfiintarea postului si acordarea termenului de previz; 6. la terminarea termenului de preaviz se va proceda la incetarea CIM conf art.65 si 75 de CM. Se va emite oare vreo decizie de concediere sau voi ramane pe dinafara? Si data afara si fara indemnizatie de somaj :( In perioada preavizului am inteles ca se lucreaza cu normei de lucru conform CIM (2/4/6/8 ore / zi), si acces la CCM nu am, as putea ajunge cu ei la o intelegere sa lucrez mai putin pentru a-mi cauta alt loc de munca evitand astfel somajul care nu imi ajunge sa intretin un copil cu varsta sub 5 ani si pe mine, nefiind casatorita, si alte surse de venit neavand...Cum ar trebui sa procedez avand in vederetoate aceste lucruri cand voi merge la locul de munca in prima zi de lucru dupa terminarea concediului medical? Ce drepturi am....daca mai am:(( Multumesc anticipat de raspunsurile oferite.