avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 305 soluții astăzi
Forum Activitate claudia-2013

Activitate claudia-2013

Buna seara, am o intrebare. Cum ar trebui sa formulez o cerere pentru a primi banii inapoi din garantie? Am lucrat timp de 2 ani jumate si in fiecare luna ni s-au retinut 50 lei din salariu, bani pe care au spus ca o sa-i primim inapoi dupa un an de zile de cand nu mai lucram la ei. In 19 decembrie se implineste un an. Cum ar trebui sa procedez? Multumesc.
Răspuns la discuția SOMAJ
Va multumesc frumos pentru raspuns :)
Discuție SOMAJ
Buna ziua, as avea o intrebare: avand in vedere faptul ca in data de 07.09.2014 imi inceteaza contractul individual de munca pe perioada determinata conform art. 56 alin 1, lit. i, din Legea nr. 53/2003 Codul Muncii, pot lua somaj?
In 19 decembrie 2013 s-au facut restructurari si am fost data in somaj.In data de 10 ian. 2014 mi-am depus actele de somaj (pentru ca numai atunci mi-au dat decizia ) si am luat 2 luni somaj pana m-am reangajat. Am fost angajata cu 4 ore timp de 3 luni si acum cu 8 ore, inca 3 luni. In total anul asta o sa am 6 luni lucrate.
Am primit decizia de incetare cu data de 13.08.2014. Pot merge sa-mi depun actele la somaj daca pe decizie scrie ca inceteaza contractul in 07 septembrie? Va multumesc !
Răspuns la discuția Salariul net
Multumesc frumos pentru ajutor :)
Discuție Salariul net
Daca in contractul de munca de 8 ore/zi 5 zile pe saptamana am salariul de 1150 lei brut, care este salariul net? Cat sunt cheltuielile la stat: somaj, asigurare de sanatate, pensii?
Multumesc, astazi am intrebat de contractul colectiv de munca, dar nu exista pentru ca din 2010 nu s-au mai intrunit partile si societatea nu plateste salarii compensatorii. oare sa fac totusi o cerere potrivit codului muncii, art 67. ?
si mai am o intrebare: concediul de odihna neefectuat se plateste, nu?
Multumsc frumos pt informatii si mai vreau sa intreb daca pot beneficia de vreun salariu compensatoriu si ce trebuie sa fac pentru asta?
1. daca preavizul e de 20 de zile si imi i-au concediu medical, acesta imi prelungeste preavizul?
2. daca sunt studenta in anul 2 la a 2-a facultate, cu taxa, pot beneficia de somaj dupa ce se termina perioada de preaviz?